Wideorejestratory to coraz popularniejsze urządzenia, które nie tylko służą do nagrywania filmików z popisami lekkomyślnych kierowców na YouTube, ale również mogą nam pomóc w przypadku kolizji bądź wypadku. Średnie ceny takich urządzeń wahają się pomiędzy 150 a 300 zł w przypadku tanich zamienników. Profesjonalne wideorejestratory to koszt rzędu 1000 zł.

Nie jest to mała suma pieniędzy, dlatego też postanowiłem sięgnąć po dużo tańsze rozwiązanie. Użytkownicy smartfonów mogą wyposażyć się w specjalną aplikację, która przekształci nasz telefon w profesjonalny wideorejestrator. Koszt takich aplikacji waha się od 0 do 10 zł. Rożnica w cenie jest więc diametralna, ale czy jakość takiego rozwiązania będzie zadowalająca?

Postanowiłem to sprawdzić i przetestować kilka dostepnych aplikacji z Google Play by wybrać tą, która moim zdaniem jest najlepsza i warta polecenia.

W moim teście wygrała aplikacja AutoGuard Blackbox, która posiada darmową oraz płatną wersję, jednak w jej przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup licencji, dzięki czemu zyskujemy chociażby możliwość zapisu wideo na kartcie SD czy nagrywanie w tle. Jest ona również bardzo często aktualizowana, a twórca przejawia mocne zainteresowanie jej rozwojem i poprawnością działania. Dlatego myślę, że to ona będzie najlepiej się rozwijać i na dłuższą metę jej zakup jest najbardziej korzystny obok innych płatnych aplikacji tego typu.

Drugie miejsce zajęła aplikacja DailyRoads Voyager, która jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla osób, które szukają darmowego programu. Jest prosta w obsłudze, jednak ilość funkcji w porównaniu do AutoGuard oraz jakość interfejsu pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Trzecie miejsce zajęła aplikacja CaroO, która posiada płatną i darmową wersję. Jest ona stosunkowo mało popularna, chociaż ilość funkcji i jakość wykonania stoją na dobrym poziomie. Jest dobrą alternatywą dla AutoGuard i jeśli będzie stale rozwijana ma szansę zdobyć sporą popularność, zwłaszcza, że daje możliwość monitorowania OBD. Przejdźmy jednak do przedstawienia zwycięzcy testu.

Funkcjonalność

Aplikacja charakteryzuje się bardzo dużą możliwością konfiguracji i dostępnych funkcji, w większości niedostępnych w zwykłych urządzeniach do rejestrowania wideo w samochodzie.
Dostęp do podstawowych możliwości programu mamy bezpośrednio z menu głównego aplikacji. Jednak dużo więcej ciekawych opcji zyskujemy wchodząc do menu Ustawienia.
Możemy ustawić format wyjściowy wideo oraz długość trwania pliku oraz miejscie, jakie możemy przeznaczyć na wideo. Oznacza to, że gdy wybierzemy, że program może korzystać z 3GB na karcie pamięci to po ich wyczerpaniu będzie usuwał automatycznie starsze ścieżki wideo. Jeden film ok 15-20 min, nagrany w rozdzielczości 720p zajmuje około 700-800mb. Nie musimy jednak się bać, że zniknie nam wideo z wypadku.Program sam rozpoznaje sytuację, w której do niego doszło i archiwizuje ten plik, dzięki czemu nie zostanie on automatycznie usunięty.

Oprócz tego program rejestruje aktualny czas, naszą pozycję na mapie google oraz prędkość. Bardzo przydatna jest też funkcja autostartu, która od razu po włączeniu programu rozpoczyna nagrywanie. Może również zacząć nagrywanie gdy urządzenie zostanie podłączone do stacji dokującej w samochodzie.

Przydatna jest również możliwość nagrywania w tle, dzięki temu możemy jednocześnie używać nawigacji lub rozmawiać przez telefon, a program w dalszym ciągu będzie nagrywał.

Wady

Jedną z wad jest na pewno auto focus. Jeśli wasz telefon go posiada to potrafi on czasem głupieć, zwłaszcza gdy na szybie pojawią się jakieś spore zabrudzenia. Próbuje on wtedy łapać ostrość na nich, natomiast to co na drodze staje się automatycznie rozmazane. Jednak można bardzo łatwo ten problem wyeliminować używając opcji “focus fixed”. Dlatego wszystkim użytkownikom telefonów z autofocusem polecam na starcie odhaczenie tej opcji, w innym przypadku numery rejestracyjne jak i to co jest na drodze może być rozmazane.

Program też powoduje bardzo szybkie rozładowanie baterii, musimy mieć go właściwie podpiętego stale do ładowarki samochodowej, w przeciwnym wypadku telefon bardzo szybko nam się rozładuje. Osoby posiadające nieoryginalne ładowarki mogą spotkać się z problemem, że nawet przy ładowaniu baterii, ona będzie nam sukcesywnie maleć o 1%, ale oczywiście nie tak szybko jak w przypadku braku zewnętrznego źródła zasilania.

Filmy poglądowe

Film poglądowy został nagrany w rozdzielczości 720p. Jak dobrze na nim widać najważniejszą rzeczą, w jaką powinniśmy się wyposażyć jest stabilny uchwyt. Mój niestety ma długi uchwyt, który wibruje na każdej nierówności drogi. Najlepiej sprawuje się oryginalny uchwyt producenta, który dobrze stabilizuje urządzenie. Wykorzystany został telefon Samsung Galaxy SII z kamerą 8mpix.

Poniżej filmik, który został znaleziony w sieci. Przy dobrym uchwycie aplikacja działa bez żadnych zarzutów.