Smartfony towarzyszą nam na każdym kroku, dlatego również dla kierowców powstają coraz nowsze i coraz ciekawsze aplikacje. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam moim zdaniem najbardziej przydatne aplikacje, które mogą Wam pomóc w podróży, ale nie tylko. Zobaczcie zatem co można znaleźć w Google Play.

auto mapy samochodowe


1. AutoMapa

Nawigacja doceniona przez wielu kierowców i też przez wielu uważana za najlepszą, doczekała się swojej wersji na Androida. Od kiedy posiadam smarfona praktycznie całkowicie przestałem korzystać z dedykowanych nawigacji, a przesiadłem się na aplikacje dostępne na platformę Android. Od dwóch lat używałem NaviExperta, ale po ukazaniu się AutoMapy postanowiłem ją przetestować i wcale tego nie żałuję. Jest to bardzo dobra nawigacja, z bazą dobrych map, która oczywiście posiada swoje wady i zalety, ale ogólnie można z czystym sumieniem ją polecić. Jeśli chodzi o interfejs AutoMapa ma go dużo bardziej przyjemnego niż NaviExpert, jest czytelniejszy i przez to wygodniej z niego korzysta się na ekranach dotykowych telefonów. NaviExpert za to posiada bardziej aktualne mapy, ale niestety przy każdym wytyczaniu trasy pobiera je na nowo. AutoMapa za to ma lepszy algorytm wyliczania tras. W każdym razie polecam ją wszystkim tradycjonalistom, którzy chcą zastąpić dedykowane urządzenie telefonem.

2. Fuelio

Jest to aplikacja polskiego pochodzenia, która służy do zarządzania kosztami związanymi z eksploatacją samochodu oraz naprawami i innymi wydatkami. Jestem osobą, która lubi wiedzieć co dzieje się z jej budżetem i na co wydawane są pieniądze. Aplikacja ta świetnie pomaga zobaczyć ile faktycznie kosztuje nas utrzymanie samochodu. Główną funkcją programu jest dziennik tankowań, możemy śledzić zużycie paliwa, odwiedziny na stacjach. Aplikacja sama potrafi zapisać miejsca tankowań przez GPS, podsumować nasze wydatki, przejechane kilometry oraz średnie zużycie paliwa.

3. iOnRoad Augmented Driving

Ciekawa aplikacja, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo, przydatna zwłaszcza podczas długiej drogi gdy możemy czuć się trochę zmęczeni i potrzebujemy bodźca, który będzie nas zachęcał do bezpiecznej jazdy. Aplikacja wykorzystuje aparat telefonu oraz GPS i ostrzega kierowcę kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie np. gdy za bardzo zbliżymy się do samochodu przed nami. Pokazuje nasza obecną prędkość i czas za jaki za bardzo zbliżymy się do pojazdu jadącego z przodu. Również alarmuje gdy za bardzo zbliżymy się do krawędzi drogi. Programu można także z powodzeniem używać jaki wideorejestratora, które teraz są coraz bardziej popularne i pomagają w przypadku kolizji wskazać winę drugiego kierowcy.

4. Przepisy drogowe

To kolejna aplikacja polskiego pochodzenia, która jest niczym innym jak zbiorem obowiązujących przepisów drogowych. Zawiera Kodeks Drogowy, Taryfikator, znaki drogowe i inne informacje dla kierowców. Nie oszukujmy się, wielu z nas zapomina po przepisach zaraz po zdanym egzaminie. Czasami jednak bez ich znajomości ciężko odnaleźć się na drodze. Ja używam aplikacji gdy spotka mnie jakaś sytuacja drogowa, która jest dla mnie nie jasna. Wtedy następnym razem będę bez problemu wiedział jak zachować się na drodze.

5. PetroKumpel

To aplikacja dla tych, którzy szukają oszczędności i wyszukują stacji, na których paliwo jest najtańsze. Wystarczy znaleźć najtańsze stacje w swojej okolicy i zatankować. Dane są aktualizowane przez społeczność, więc warto pamiętać o tym by po zatankowaniu w aplikacji podać aktualną cenę paliwa, w przeciwnym wypadku dane szybko staną się nieaktualne, a my rozczarujemy się ceną paliwa i to w zasadzie największa wada aplikacji.

6. Nawigacja Google oraz Google Maps

Niewiele osób o tym pamięta, ale posiadając telefon z Androidem posiadacie już zainstalowane Mapy Google oraz Nawigację. Co najciekawsze nawigacja ta jest naprawdę dobra i z powodzeniem w awaryjnych sytuacjach może zastąpić dedykowane urządzenia doprowadzając nas do celu. Ostatnie aktualizacje Google Maps przyniosły też bardzo ciekawą funkcję, która pozwala zapisać dane fragmenty mapy offline, dzięki czemu bez połączenia z internetem możemy z nich skorzystać. Dlatego warto zapisać rejon, do którego się wybieramy np. miasto albo jego fragment i w razie potrzeby bez żadnych dodatkowych kosztów transferu możemy sprawdzić drogę.

7. Yanosik

Yanosik to takie CB radio dla użytkowników smartfonów. Jego zadaniem jest informowanie nas o patrolach, fotoradarach i innych sytuacjach, które mogą zaskoczyć nas na drodze. Bazę informacyjną dla aplikacji budują sami użytkownicy więc ważne jest to by w razie dostrzeżenia jednego z możliwych zagrożeń zgłosić je. W tym celu wystarczy tapnąc w odpowiedni przycisk np. Fotoradar. Informacja trafi do bazy i inni użytkownicy w pobliżu zostaną o tym powiadomieni. Jest to też jedną z wad tej aplikacji, jej siła są jej użytkownicy więc jeśli jest ich mało w danym miejscu możemy zostać nie poinformowani  o niczym, ale przecież to zupełnie normalne nawet w przypadku zwykłego CB radia.

Aplikacja dodatkowo zawiera darmową nawigację, jest to więc bardzo fajna alternatywa dla innych płatnych rozwiązań.