Osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku drogowym może domagać się odszkodowania za zniszczony samochód z ubezpieczenia OC sprawcy. Może ona jednak żądać również zwrotu kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego. Szkoda zazwyczaj obejmuje straty w mieniu, jakim są uszkodzenia w aucie, ale również korzyści, które mogłaby osiągnąć ta osoba, gdyby tej szkody jej nie wyrządzono. Dowiedz się, w jakich przypadkach przysługuje pojazd zastępczy z OC sprawcy!

Bezgotówkowy wynajem auta z OC sprawcy – zasady

Obowiązek naprawienia szkody w przypadku kolizji lub wypadku obejmuje nie tylko straty poniesione przez poszkodowanego. Uwzględnia się tu również korzyści, które mogłyby przez niego być osiągnięte, gdyby nie szkoda. To również znaczące utrudnienie życia, np. w postaci trudności z dotarciem do pracy, szkoły itp. Ubezpieczyciel ma obowiązek wyrównania uszczerbku w majątku, co oznacza, że zawsze warto postarać się o auto zastępcze z OC sprawcy.

Zwrot kosztów za samochód zastępczy będzie przysługiwał wtedy, gdy osoba poszkodowana go poniesie. Jeśli z powodów finansowych, nie może ona wynająć auta, powinna to zgłosić firmie ubezpieczającej, która powinna rozwiązać ten problem. W ramach likwidowanej szkody zgłasza się zatem potrzebę bezgotówkowego wynajmu pojazdu. Poszkodowany otrzyma auto bez konieczności regulowania opłat za tę usługę, rozliczenie ma miejsce między wypożyczalnią a ubezpieczycielem. Do minimum ograniczone są tu formalności, nie ma potrzeby wpłacania kaucji i spełniać jakichkolwiek dodatkowych wymogów.

Wybór wypożyczalni samochodów zastępczych

Jeśli osoba poszkodowana sama wybierze firmę wypożyczającą samochody, może wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Należy uzasadnić swoje żądania, podkreślić zasadność wypożyczenia i udokumentować je fakturami.

Jak wskazują specjaliści z Serwisu samochodowego Przemysława Wróbla, to poszkodowany dokonuje wyboru w zakresie bezgotówkowego najmu lub samodzielnego wyboru wypożyczalni. Ubezpieczyciele często podają do oficjalnej wiadomości maksymalne ceny wynajmu pojazdu zastępczego. Auto zastępcze musi być zbliżone klasą do zniszczonego samochodu poszkodowanego.

Samochód zastępczy służy poszkodowanemu w czasie, w którym jego pojazd nie nadaje się do użytkowania, na ogół do chwili całkowitego usunięcia szkody. Jeżeli auta nie da się naprawić, a ubezpieczyciel stwierdza szkodę całkowitą, koszty pojazdu zastępczego są pokrywane do dnia kwalifikacji szkody jako całkowitej. Szkoda ta jest określana, gdy naprawa przekracza 70% wartości auta.

Poprzedni artykułFolie samochodowe – co warto wiedzieć?
Następny artykułZ jakich elementów zbudowana jest turbosprężarka samochodowa?