Ariel Atom – Najlepszy Samochód na Świecie ?

Zdaniem wielu internautów jest to najlepszy samochód na świecie, można rzec „zabawka dla dużych chłopców” i zapewne wielu pragnie mieć taki model w swoim garażu. Dlaczego Atom budzi aż takie zainteresowanie i przyprawia od gęsią skórkę? Otóż opisywany model jest stricte sportowym samochodem, uznawanym za najlepszy „Light car”. Jego produkcją trudni się Ariel Motor Company.

Produkcje Ariel Atom rozpoczęto w 2000 roku, a wszystko zaczęło się od studenckiego projektu Nika Smarta

Pod względem wyglądu Atom jest niezwykle specyficznym samochodem, przez co nie sposób pomylić go z żadnym innym modelem. Bez wątpienia prostota jego wykonania chwyta za serce każdego; niemalże całkowicie odkryte nadwozie, oparte na rurowej konstrukcji i jedynie kilka paneli umieszczonych z przodu, które służą poprawieniu aerodynamiki pojazdu. W przeciwieństwie do wielu sportowych aut, które zachwycają wyglądem Ariel Atom nie posiada dachu i szyb. W jego produkcji nacisk kładziony jest przede wszystkim na doskonałe osiągi.

Zawieszenie Ariel Atom

Jak wiadomo niezwykle istotnym elementem samochodów sportowych jest zawieszenie. To, które montuje się w Ariel Atom jest regulowane, co za tym idzie, tak naprawdę każdy może dopasować je do własnych potrzeb. By dostosować charakter pracy podwozia potrzebujemy jedynie płaskiego klucza.

Wraz z rozpoczęciem produkcji w 2000 roku, Atom którego oferowano posiadał 4-ro cylindrowy, rzędowy silnik Rovera. Jak miało się to do mocy tego modelu? Takowy silnik generował moment obrotowy o wartości 145 Nm, oraz 112 KM. Napęd przenoszony był przez 5-biegową skrzynię biegów z umieszczonego z tyłu silnika na tylną oś. Ważący 456 kg samochód osiągał naprawdę imponujące parametry.

ariel atom nowy

Zmiany w Ariel Atom

Idąc z duchem czasu, do kolejnych modeli wprowadzono niewielkie zmiany. Tak oto w 2003 roku, zaprezentowano zmodyfikowaną wersję Ariel Atom. W nowym, ulepszonym modelu, zastosowano silnik Hondy oraz ręczną, 6-cio biegową skrzynie biegów. Jeśli chodzi o silnik, aby poprawić osiągi samochodu posłużono się dwulitrowym motorem, który wytwarzał 223 KM. Moment obrotowy również został zwiększony do 196Nm.

Masa pojazdu pozostała prawie, że niezmienna. Rok 2004 przyniósł kolejne zmiany, które wprawiły w osłupienie rynek motoryzacyjny. Zaprezentowany wtedy Atom, posiadał taki sam jak ówcześnie silnik, jednak dodatkowo zamontowano turbosprężarkę, przez co parametry po raz kolejny skoczyły mocno w górę. Umożliwiło to wydobycie z 2-litrowego motoru Hondy aż 304 KM i 259Nm momentu obrotowego. Zdumiewająco szybka ewolucja, tak małego samochodu naprawdę może budzić podziw.

ariel atom v8

Ariel Atom V8

Nadchodzi rok 2008, rok kolejnych zmian, oczywiście na lepsze. Na rynku pojawia się Ariel Atom V8. Tym razem samochód jest wyposażony w 500-konny silnik V8 o pojemności 3l. Nowa wersja samochodu wiąże się również z nieco odmiennym wyglądem- pojawia się spojler i wiele innych elementów mających na celu poprawienie aerodynamiki. Aby uzyskać jak najmniejszą masę, prawie wszystkie dodatkowe elementy wykonano z włókna węglowego.

Tym razem widlasta ósemka została sprzężona z sekwencyjną skrzynią biegów Sadev. Takowa zmiana była niezbędna, gdyż przekładnia przystosowana do mocy silników Hondy nie byłaby w stanie przenieść jak dużych mocy i momentów obrotowych. Po ostatecznych modyfikacjach uzyskano model Ariel Atom V8 o wadze 550kg. Nowy, lepszy model jest zdolny przełamać barierę przyśpieszenia „do setki” ustanowioną wcześniej przez Veyrona. Atom potrzebuje na to zaledwie 2,3 sekundy, imponujący wynik!

ariel

 

Dane techniczne Ariel Atom

Wymiary auta: 3410mm x 1799mm x 1195mm.
Napęd: Na tylne koła.
Przednie hamulce: Tarczowe, wentylowane, Tylne hamulce: Tarczowe
Przednie koła: 6,0 x 14″ Przednie opony: 185/60 R 14 Tylne koła: 6,0 x 14″ Tylne opony: 185/60 R 14

Podsumowując, Ariel Atom jest nie lada gratką dla każdego miłośnika czterech kółek, szczególnie tych w wersji sportowej. Jeśli decydujemy się na zakup takowego samochodu, warto też wiedzieć, że możemy wybrać także wyposażenie dodatkowe, między innymi dodatkowe chłodnice (jeśli samochód będzie użytkowany w miejscach o wysokiej temperaturze) oraz: interkom, środkowe światło hamowania i wiele innych udogodnień.

Jednak bez względu na to jakie wyposażenie wybierzemy nic nie uchroni nas przed deszczem i chłodem odczuwanym w czasie jazdy. Mimo, że Ariel Atom polecany jest szczególnie do jazdy w ciepłe dni, prawdziwy fan motoryzacji na pewno jest w stanie przemilczeć wszelkie niedogodności.

2 KOMENTARZE