Ryzyko awarii dotyczy każdego samochodu, bez względu na markę i rocznik. Niektóre naprawy można wykonać bez stosowania nowych części. Zdarzają się jednak i takie, które wymagają zakupu drogich podzespołów. A co zrobić w sytuacji, kiedy wycieraczki odmawiają posłuszeństwa? Skąd mamy pewność, który dokładnie komponent zawiódł?

Czy mamy opcję naprawy, czy trzeba od razu kupić nowy egzemplarz? Odpowiedzmy na te pytania!

Kiedy wystarczy naprawić wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe są bardzo ważnym elementem każdego samochodu. Jazda bez nich w deszczową pogodę staje się wręcz niemożliwa. Zdarza się czasem, że odmawiają posłuszeństwa i wówczas pojawia się dylemat – czy da się je naprawić?

Wiele zależy od tego, co tak naprawdę się popsuło – niekoniecznie musi być to wina wycieraczek. Może zdarzyć się tak, że to szyba będzie bardzo tłusta lub zanieczyszczona w inny sposób, co będzie powodowało, że pomimo wydaje się poprawnego działania wycieraczki, ta nie będzie oczyszczała szyby w stopniu satysfakcjonującym. Wówczas wystarczy tylko dobrze umyć szybę.

Kiedy wycieraczki samochodowe wymagają wymiany?

Jeżeli szyba jest czysta, a wycieraczki samochodowe nie zbierają dokładnie wody, może wystarczy wymienić samo pióro. Jest to niewielki koszt, a w wielu sytuacjach naprawdę pomaga. Jeśli mechanizm nie zawodzi, wycieraczki działają niemal jak nowe. Czasem całkowicie przestają działać, co może świadczyć o uszkodzeniu mechanizmu. Wtedy być może trzeba wymienić cały silniczek do wycieraczek. Na szczęście i w tym przypadku nie jest to duży koszt, więc nie ma powodu do paniki. Tym bardziej że można kupić również używany silniczek, który jest jeszcze tańszy.

Wycieraczki samochodowe mają bardzo prostą konstrukcję. Bez względu na to, co się w nich popsuje, koszt naprawy nie jest wysoki. Dzięki możliwości zakupu używanych części, koszt ten tym bardziej ulega zmniejszeniu. Trzeba tylko pamiętać, że używany już przez dłuższy czas silniczek do wycieraczek nie będzie korzystnym zakupem – lepiej wydać nieco więcej na ten w dobrym stanie. Jeśli jednak chodzi o same pióra, lepiej od razu zainwestować w nowe. Tylko wtedy będzie można oczekiwać idealnego i poprawnego zbierania wody z szyby przez co najmniej jeden sezon, a może i cały rok.

Poprzedni artykułNaprawa szyby samochodowej – rozwiązanie dostępne w coraz większej liczbie miast
Następny artykułTypy bieżników opon. Jak wybrać najlepszy?