Kontenery morskie są świetnym rozwiązaniem do bezpiecznego transportu towarów. Jednak kiedy posiadanie własnego kontenera staje się problematyczne, warto jest skorzystać z usługi wynajmu. 

Kontenery magazynowe, takie jak kontenery morskie, cieszą się dużym uznaniem ze względu na ich wszechstronne zastosowanie.

Ich podstawową funkcją jest przechowywanie towarów, które w bezpieczny sposób mogą zostać przewiezione drogą morską lub lądową. Solidne wykonanie oraz mocne materiały zabezpieczają przewożone rzeczy przed czynnikami z zewnątrz oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W ten sposób kontenery służą jako mobilne magazyny. Niekiedy stale towarzyszą firmom, a czasem są tymczasowo wykorzystywane np. podczas przeprowadzania siedziby lub zakupu większej ilości towaru.

Kontenery morskie są też ciekawą i przede wszystkim tanią opcją pod zagospodarowania w charakterze pomieszczenia socjalnego, gastronomii, czy na tymczasowe punkty handlowe. Z łatwością podlegają modyfikacji dostosowując się pod potrzeby danego zadania.

Zalety transportu samochodu w kontenerze morskim

Przewożenie samochodu w kontenerze morskim gwarantuje wysoki poziom ochrony przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Pojazd umieszczony w zamkniętym kontenerze jest chroniony przed solą morską, deszczem, wiatrem i promieniowaniem UV, co minimalizuje ryzyko korozji i innych uszkodzeń.

Transport morski jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów przewozu pojazdów na duże odległości. Według danych statystycznych, transport samochodu w kontenerze może być nawet o 30% tańszy niż inne metody przewozu międzynarodowego. Ponadto, możliwość załadowania dodatkowych przedmiotów do tego samego kontenera pozwala na oszczędności na kosztach transportu. Kontenery morskie są dostępne w różnych rozmiarach, co umożliwia dopasowanie ich do rozmiaru i typu pojazdu. Standardowe kontenery 20-stopowe oraz 40-stopowe są najczęściej używane do transportu samochodów. Dodatkowo, transport morski obejmuje praktycznie wszystkie główne porty na świecie, co czyni go niezwykle elastycznym i dostępnym rozwiązaniem.

Proces przygotowania samochodu do transportu

  • Dokładne umycie pojazdu – pozwala to na dokładną inspekcję stanu technicznego oraz wykrycie ewentualnych uszkodzeń.
  • Sporządzenie dokumentacji fotograficznej – dokumentacja zdjęciowa stanu pojazdu przed załadunkiem stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń ubezpieczeniowych.
  • Opróżnienie zbiornika paliwa – większość firm transportowych wymaga, aby poziom paliwa w zbiorniku nie przekraczał 1/4 jego pojemności.

Szacunkowy czas dostawy

Transport samochodu drogą morską może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od odległości między portami nadania i odbioru oraz dostępności połączeń. Przykładowo, przewóz pojazdu z Europy do Ameryki Północnej trwa średnio 4-6 tygodni, natomiast do Australii nawet 8-12 tygodni.

Koszty transportu

Koszt transportu samochodu w kontenerze morskim zależy od kilku czynników, takich jak:

  1. Rozmiar kontenera – transport w kontenerze 20-stopowym jest tańszy niż w 40-stopowym.
  2. Odległość między portami – im większa odległość, tym wyższy koszt transportu.
  3. Dodatkowe usługi – takie jak ubezpieczenie, załadunek i rozładunek, mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt.

Średni koszt transportu samochodu w kontenerze morskim wynosi od 1000 do 3000 USD, w zależności od powyższych czynników.

Potrzebny Ci kontener morski? Wynajem będzie najlepszym sposobem!

Wynajem kontenerów morskich to rozwiązanie dla firm, które nie mają możliwości przechowywania ich na swoim terenie ze względu na rozmiary lub trudności w zabezpieczaniu. Jest to dobra opcja również kiedy potrzebujemy używać kontenera jedynie tymczasowo. W ofercie wynajmu kontenerów morskich możemy spotkać się z opcjami wynajmu krótkoterminowego oraz długoterminowego. Firmy oferujące kontenery różnią się od siebie dodatkowymi usługami. Niekiedy też możemy spotkać się z możliwością wyboru kontenera używanego wcześniej lub nowego.

Kontener morski na wynajem to usługa, która pomoże Ci uniknąć wielu niedogodności, warto jednak pamiętać żeby umowę podpisać ze sprawdzoną firmą.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę wynajmu?

Wynajem kontenera morskiego może być niezbędny zarówno dla firm transportowych, jak i osób prywatnych potrzebujących przewiezienia dużych ilości towarów. Jednakże, wybór odpowiedniego kontenera wymaga przemyślanej decyzji. Przed rozpoczęciem współpracy z firmą oferującą kontenery warto jest rozeznać się jakich gabarytów przestrzeń będziemy potrzebować oraz czy dany model będzie dobrym rozwiązaniem dla naszego typu towaru. Np. przy przewożeniu jedzenia warto rozważyć kontenery chłodnicze.

Kolejną ważną kwestią jest stan techniczny kontenera, którego jakość jest gwarantem bezpiecznego transportu oraz posiadanie certyfikatów i zgodności z normami poświadczającymi o legalnym użytkowaniu. Umowa powinna zostać zawarta z firmą, która pozostanie z nami w ciągłym kontakcie w razie potrzeby doradztwa oraz oferuje ewentualne wsparcie techniczne.

Ustalone wcześniej warunki obowiązujące przez okres trwania umowy zabezpieczą nas przed nieprzyjemnościami i zapewniają bezpieczny oraz efektywny sposób transportu lub magazynowania towarów.

Poprzedni artykułOpony całoroczne – czy powinniśmy się na nie zdecydować?
Następny artykułKierowca betonomieszarki: Wymagane uprawnienia i zarobki w branży