Bus to pojazd służący przede wszystkim do przewozu osób i podręcznego bagażu, dlatego też największą popularnością cieszy się wśród firm transportowych, które wykorzystują go do przewozu pracowników lub klientów, np. w drodze na lotnisko. Co jednak w sytuacji, gdy z busa będziesz korzystać okazjonalnie? Wtedy podstawową rozterką wszystkich przedsiębiorców jest podjęcie decyzji o jego zakupie lub, co spotyka się coraz częściej, wynajmie, który stanowi doskonałą alternatywę do posiadania busa firmowego. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad.
Zalety i wady własnego busa
Własny bus kojarzy się przedsiębiorcom głównie z jego ciągłą gotowością do użytku, podczas gdy tak naprawdę to wyłącznie jedna zaleta wśród morza innych. Kolejną jest możliwość jego modyfikacji w praktycznie każdym aspekcie – możesz go okleić z zewnątrz, zmienić kolor tapicerki lub zmodyfikować nieco silnik, aby ten spalał mniej paliwa lub charakteryzował się wyższą kulturą pracy. Nie można także pominąć zalety związanej z lokowaniem środków – auto możesz sprzedać w każdej chwili. Zazwyczaj jednak z niemałą stratą w stosunku do ceny jego zakupu.
Wśród wad tego rozwiązania można wymienić przede wszystkim kwestię opłacalności. Zakup samochodu – niezależnie od jego typu i charakteru – to spore koszty i lokowanie dużej gotówki. Z tego względu wielu przedsiębiorców raczej leasingu swoje auta, jednak i taka umowa generuje duże koszty i z reguły nie da się jej „pozbyć” w chwili tarapatów finansowych.
Plusy i minusy busa wynajmowanego
Wynajem busów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie wśród firm, które jego użytkowania nie będą traktować jako podstawę działalności. To dobre rozwiązanie z wielu powodów. Fundamentalną zaletą jest wydatkowanie pieniędzy wyłącznie w przypadku, gdy dany pojazd będzie znajdował się w aktywnym użytkowaniu. Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiąże się do pokrycia ceny wynikającej z krótkoterminowego kontraktu, np. 2-dniowego, nie zaś za cały miesiąc, gdy auto będzie stało w firmowym garażu. Dzięki temu koszt zmniejsza się diametralnie.
Ponadto dla przykładu wypożyczalnia busów OMT w Tarnowie zapewnia także o braku ukrytych opłat. Nie musisz zatem ponosić kosztów na zapłatę ubezpieczenia, przeglądów rejestracyjnych, wymiany opon czy napraw. Całość spoczywa na barkach wypożyczalni, która procesem dobrego utrzymania stanu technicznego auta zajmuje się sama.
Wady? Jest nią tylko brak możliwości spersonalizowania pojazdu do swojej firmy, jego oklejenia czy zmiany koloru wnętrza lub przyciemnienia szyb tylnych. To jednak wady niezbyt istotne w stosunku do wielu zalet.
Czym się kierować podczas wynajmu busa?
Wynajmując busa, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego silnik oraz skrzynię biegów. Te dwa podzespoły mechaniczne mają podstawowy wpływ na charakterystykę jazdy i komfort kierowcy. Skrzynia manualna powoli ustępuje miejsca automatom i nie jest to dzieło przypadku. Zmiana biegów następuje samoistnie – kierowca może zatem skupić się na prowadzeniu.
Niezależnie od rodzaju wynajmowanego auta, warto wziąć pod uwagę również jego cenę za dzień oraz ewentualne zniżki przy umowie zawiązanej na nieco dłuższy czas. Wiele wypożyczalni oferuje wówczas szczególnie korzystne warunki, dzięki którym auto może się opłacać wynająć nie na jeden dzień, lecz np. na cały tydzień.
Źródło zdjęć: freepik.com