W dniach 5-9 października w Bordeaux odbył się kongres Intelligent Transport System( ITS) Word Congress, na który 2 października 2015 r. w trybie autonomicznym dotarł jeden z samochodów należących do Grupy PSA- Peugeot Citroen. Autonomiczny samochód pokonał sam trasę 580 km od Paryża do Bordeaux.

Grupa PSA należy do pierwszych producentów samochodów autonomicznych, które otrzymały upoważnienie na dopuszczenie ,aż czterech pojazdów do ruchu drogowego w trybie autonomicznym. Cztery prototypy zezwolenie uzyskały w lipcu br., ale jak donoszą najnowsze wieści, w przyszłym roku ma być ich około 15. Pojazd PSA Peugeot Citroen pokonał trasę 580 km samoczynnie bez kierowcy. Bez problemu porodził sobie na drodze, dostosowując odpowiednią prędkość do panującej sytuacji na drodze. Autonomiczny prototyp tego samochodu nie tylko jechał według przepisów drogowych, ale również wymijał inne samochody na drodze.

Prezes grupy PSA- Carlos Tavares dumnie wypowiadał się o debiucie Peugeota Citroen, mówiąc, że poprzez samoistne pokonanie tak dużej trasy przez ich prototyp udowodnili, że tego rodzaju pojazdy naprawdę istnieją i staną się nową przyszłością motoryzacji.

Samochód Autonomiczny – przyszłość

Wydarzenie to jest doskonałym dowodem na to, że świat idzie do przodu ,a w raz z nim powstają nowe rozwiązania technologiczne, które prezentują przed nami lepszą przyszłość na drodze. Grupa PSA postanowiła zmienić przyszłość środków transportów i zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Ponieważ funkcję, które posiadają samochody autonomiczne mają na celu zmieszczenie ilości wypadków na drodze, które najczęściej wynikają z błędów popełnionych przez kierowców. Nawet najbardziej doświadczony kierowca może doprowadzić na drodze do wypadku, ostatnimi czasy najczęstszym problemem na drodze stała się monotonna jazda, która doprowadza kierowcę do znużenia, w skutek, czego dochodzi do wypadku. Autonomiczne pojazdy mają być przyszłością w motoryzacji i zapobiec takim zdarzeniom. Na dzień dzisiejszy wiele autonomicznych projektów jest w trakcie realizacji i miejmy nadzieję, że już nie długo będą produkowane modele wieloseryjnie i samochód autonomiczny, na co dzień zagości na naszych drogach.