Wykonywanie okresowych przeglądów rejestracyjnych pojazdów to obowiązek wszystkich kierowców. Jak często trzeba to robić? Gdzie należy się zgłosić? Czy opuszczenie przeglądu ma jakieś konsekwencje? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o przeglądzie samochodu w 2021 roku!

Przegląd samochodu, badanie techniczne czy po prostu przegląd – choć często używamy tych pojęć zamiennie, nie zawsze znaczą one dokładnie to samo. Obowiązkowy przegląd rejestracyjny to, jak czytamy w artykule na https://mubi.pl/poradniki/przeglad-samochodu/, badanie techniczne, które ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu. Różni się więc od badań okresowych, które zalecają producenci samochodów, ale kierowcy nie muszą ich wykonywać.

Gdzie udać się na przegląd samochodu?

O ile badania zalecane przez producentów wykonuje się najczęściej w ich autoryzowanych serwisach, o tyle z przeglądami rejestracyjnymi sprawa wygląda inaczej. Nieważne jakim samochodem jeździsz i gdzie jest on zarejestrowany, jego obowiązkowy przegląd możesz wykonać na dowolnie wybranej stacji kontroli pojazdów.

Właściciele samochodów osobowych do 3,5 t powinni na oznaczeniach stacji szukać litery B, która świadczy, że stacja jest uprawniona do przeprowadzenia badania. Pamiętaj, że w przypadku niektórych pojazdów, będziesz musiał zgłosić się na stację okręgową – dotyczy to m.in. samochodów cięższych niż 3,5 t, powypadkowych i sprowadzonych z zagranicy.

Kiedy trzeba zgłosić się na przegląd samochodu?

Wiesz już gdzie przeprowadza się przegląd, teraz pozostaje pytanie: kiedy należy to zrobić? W tym przypadku nie ma jednej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od Twojego pojazdu. Powiedzmy jednak, że właśnie kupiłeś i zarejestrowałeś nowy samochód osobowy. Co z tym przeglądem?

  1. Pierwszy przegląd rejestracyjny musi zostać wykonany do 3 lat po rejestracji pojazdu.
  2. Po raz drugi do stacji kontroli pojazdów należy się zgłosić w ciągu kolejnych 2 lat (może zatem minąć maksymalnie 5 lat od rejestracji).
  3. Następne przeglądy muszą być już wykonywane co roku.

Właściciele nowych pojazdów są więc w lepszej sytuacji od innych, ale niektórzy mają jeszcze łatwiej. Jeśli posiadasz samochód zabytkowy, którego nie używasz do zarobkowego transportu osób, wystarczy bowiem, że przejdzie on tylko jedno badanie przed rejestracją. Z kolei taksówki czy pojazdy do nauki jazdy muszą przechodzić coroczne przeglądy już od nowości, a autobusy są kontrolowane nawet co pół roku.

Przegląd samochodu – ile to kosztuje?

Jasne jest, że przeglądu trzeba dokonać na stacji kontroli pojazdów, co rok albo rzadziej. A na jaki wydatek trzeba się przygotować? Tutaj mamy dobrą wiadomość – ceny wykonania przeglądu są od kilku lat z góry ustalone i niezmienne, zatem nic nie ma prawa Cię w tym względzie zaskoczyć. Udając się na stację, miej przygotowane:

  • 99 zł – w przypadku samochodów osobowych, ciężarowych i specjalnych do 3,5 t, oraz autobusów służących do przewozu maksymalnie 15 osób z kierowcą;
  • 63 zł – w przypadku motocykli i ciągników rolniczych;
  • 51 zł – w przypadku motorowerów;
  • 163 zł – w przypadku pojazdów z instalacją gazową.

W przypadku stwierdzenia usterek podczas badań, konieczne będzie ponowne sprawdzenie wadliwych systemów, co może Cię kosztować od 14 do 36 zł. Większe koszty poniesiesz również, jeśli Twój samochód zostanie skierowany na dodatkowe badanie, np. przez policję lub starostę powiatowego.

Brak ważnego przeglądu – co mi za to grozi?

Regularne powtarzanie przeglądu rejestracyjnego to obowiązek każdego kierowcy. Niektórzy jednak się od niego uchylają, czy to z oszczędności, czy z braku czasu, czy zwykłego zapominalstwa. Nie warto jednak tego robić, ponieważ konsekwencje mogą być o wiele bardziej uciążliwe, niż opłata i kilkanaście minut spędzonych na stacji.

Co grozi za brak przeglądu? Przede wszystkim mandat w razie wykrycia tego faktu przez policję – nawet do 500 zł. A jeśli termin obowiązkowego badania jest już bardzo odległy, może skończyć się nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odholowaniem pojazdu.

Jeszcze gorzej będzie w razie spowodowania kolizji lub wypadku samochodem bez ważnego przeglądu. Wówczas poniesiesz nie tylko konsekwencje prawne, ale też Twój ubezpieczyciel będzie miał podstawę, by odmówić lub znacząco zmniejszyć przysługujące Ci odszkodowanie z powodu naruszenia warunków umowy. To natomiast może oznaczać wydatek przewyższający nie tylko koszt przeglądu, ale też samego ubezpieczenia OC i AC samochodu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/).

Przegląd samochodowy – dlaczego warto o nim pamiętać?

Dodatkowe koszty nie są oczywiście jedynymi powodami, dla których zapominanie lub celowe unikanie przeglądu może mieć fatalne skutki. Musisz mieć świadomość, że celem przeglądu jest dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego, a przez to upewnienie się, że nie stwarza on zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Jego wykonanie i przejście z pozytywnym wynikiem leży więc tak naprawdę w Twoim interesie.

Diagnosta wykonujący przegląd sprawdza tylko podstawowe funkcje poszczególnych systemów i elementów w samochodzie, takie jak m.in. stan zużycia układu kierowniczego, skuteczność działania hamulców czy oświetlenia. Nie ma więc mowy o żadnym szczegółowym badaniu – jeśli Twój pojazd go nie zalicza, to zdecydowanie nie powinieneś nim jeździć!

Zastanów się zatem, czy na pewno warto odkładać przegląd. Nie zaoszczędzisz w ten sposób ani zbyt wiele pieniędzy, ani czasu, a przez konsekwencje możesz stracić znacznie więcej.

Jazda bez ważnego przeglądu i spowodowanie wypadku może się wiązać również z potrzebą skorzystania z pomocy adwokata.

Poprzedni artykułUczynić silnik mocniejszym
Następny artykułSerwis ogłoszeniowy dla każdego