Często zastanawiamy się nad tym co to jest Grand Prix F1? Otóż są to prestiżowe wyścigi samochodowe, które organizowane są na całym świecie. W tych wyścigach biorą również udział samochody jednomiejscowe o otwartym nadwoziu. Ten rodzaj wyścigów samochodowych został zapoczątkowany w Europie, Afryce, Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej.

W czasie każdego sezonu odbywa się kilkanaście wyścigów, te, które znane są nam jako Grand Prix F1 odbywają się na specjalnych torach ulicznych lub innych torach nie ulicznych. Zasady wyścigu regulowane są przez FIA – Fédération Internationale de l’Automobile, której ambasadorem jest Max Mosley. Natomiast za stronę finansową i medialną Grand Prix odpowiada Formula One Managment, której prezydentem jest Bernie Ecclestone.

Grand Prix – krótka historia

Wyścigi, od których pierwotnie wywodzi się F1 zostały zapoczątkowane w latach 20 lub 30 ubiegłego stulecia. Natomiast klasyfikację kierowców F1 zaczęto stosować dopiero od 1950 roku, a klasyfikację konstruktorów od 1958 roku. Od czasu do czasu były organizowane również nie mistrzowskie wyścigi, ale zaprzestano ich organizowania już w latach 80 XX wieku. Także od tamtego czasu regulamin Grand Prix F1 stale ulegał modyfikacjom, co było spowodowane rozwojem technologii najszybszych samochodów wyścigowych.

Grand Prix Formuła

Od lat 50 rozpoczęto konstruowanie samochodów z jednostką napędową umieszczoną z tyłu, a w latach 60 zaczęto używać skrzydła.

Natomiast w latach 70 lotus zastosował nowy efekt „ground effect”. Lata 80 dla F1 kojarzą się z zapoczątkowaniem silników z turbodoładowaniem, których moc osiągała ponad 1000 koni mechanicznych. Były to samochody wyścigowe, które posiadały największą moc.

Także w latach 80 rozpoczęto wprowadzanie wielu usprawnień, które miały na celu umożliwienie kierowcom łatwiejsze prowadzenie samochodów wyścigowych. Usprawnienia, które wprowadzono w samochodach to między innymi: aktywne zawieszenie, automatyczne skrzynie biegów czy też sterowanie czterema kołami jak i system kontroli trakcji. Warto nadmienić, że niektóre z usprawnień, które wprowadzono do samochodów wyścigowych zostało zaczerpniętych od zwykłych samochodów ulicznych.

Grand Prix dzisiaj

W wyścigach samochodowych Grand Prix F1 uczestniczy wiele marek samochodów, jednak na dzień dzisiejszy znaczącą przewagę uzyskało Ferrari, którego kierowcą był Michael Schummacher, który od 2000 roku zdobywał tytuły mistrza kierowców F1. Nie można również zapomnieć o Robercie Kubicy, który debiutował podczas Grand Prix Węgier w 2006 roku.

wyścigi grandprix polska

Podczas wyścigów samochodowych F1 zagościło również polskie logo Zakładów PZL Świdnik. Reklamę tą było można zobaczyć na bolidach stajni Shannon Racing Team – Forti Corse, na tylnym skrzydle samochodów w połowie 1996 roku podczas wyścigu F1 o Grand Prix Kanady. W ten właśnie sposób zadebiutowała Polska marka na światowych mistrzostwach samochodów wyścigowych.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy państwu, czym są zawody Grand Prix F1. Wszystkie informacje zawarte w tym artykule z pewnością się przydadzą, jeśli nie teraz to na pewno w niedalekiej przyszłości.

Poprzedni artykułCzy warto przyciemniać szyby w samochodzie?
Następny artykułGran Turismo – jakie mamy możliwości w znanej serii gier?

1 KOMENTARZ