Podczas spotkania dla prasy i analityków na targach CES dyrektor Forda Mark Fields powiedział „Zobaczycie, że wciągu 5 lat ktoś wprowadzi autonomiczne samochody”. Oczywiście chodziło mu o samochody, które będą działać w określonych obszarach, przy dobrej pogodzie itd. Była to jednak jedna z nielicznych wypowiedzi na ten temat.

Samochody Autonomiczne – naprawdę wielu producentów

Przez lata stale uważano, że potrzebujemy ok. 10 lat do wprowadzenia samo prowadzących się samochodów. Jeśli jednak w branży samochodowej uważa się, że potrzebujemy na to 5 lat, to prawdopodobnie potrzebujemy jeszcze mniej.

Obecnie każdy znaczący producent samochodów udaje się w styczniu do Las Vegas aby zaprezentować swoje osiągnięcia obok Samsunga, Toshiby i chińskich producentów. Jedynym wspólnym tematem są samochody autonomiczne i to nie tylko dla producentów samochodów ale także dla producentów chipów. Nvidia wykorzystała większość swojego czasu aby zaprezentować dość nudne przemówienie o tym, jak jak jego nowe układy i postępy naukowe umożliwią samodzielne prowadzenie samochodu za pomocą tylko kamery zamiast drogich czujników (większość ekspertów przemysłu samochodowego nadal uważa, że inne czujniki są absolutnie konieczne). Qualcomm nie jest nastawiony aż tak na samochody, ale ogłosił kilka samochodów koncepcyjnych wykorzystujących chipy. Intel mówił o autonomii w kontekście dronów, ale nie ma również wątpliwości, że chce umieszczać swoje czujniki w samochodach.
Google oczywiście chce również zaistnieć na tym rynku podobnie jak Tesla i ma jeszcze szansę. Wszyscy prowadzą badania nad autonomicznymi samochodami. Audi zawiózł pięciu dziennikarzy z Los Angeles do Las Vegas własnym prototypem (chociaż oni jako jedyni używają nazwy „jazda pilotowana”). Ford twierdzi, że takie samochody już posiada i jest możliwe że inni producenci również.

Samochody Autonomiczne – technologia samochodu przyszłości

Pięć lat to dużo czasu, ale jest również jeszcze wiele pytań wokół autonomicznej jazdy, na które należy znaleźć odpowiedzi. Kto poniesie winę za wypadek samochodowy? Jak zauważyć że czujniki działają nieprawidłowo i kiedy trzeba przejąć kontrolę? Jak zachowają się czujniki podczas awarii samochodu? Czy jazda będzie dalej przyjemnością? W dłuższej perspektywie istnieje ryzyko dla producentów tradycyjnych samochodów, że autonomiczne samochody zmienią rynek na tyle, że ludzie będą polegać głownie na usługach car-sharing (czyli wypożyczalniach samochodowych) co spowoduje spadek sprzedaży (ale na razie wzrost sprzedaży – zwłaszcza w Azji – jest duży więc nie ma się czym martwić).
Są też inne kwestie. Ponieważ autonomiczne samochody będą wykorzystywać bardzo szczegółowe mapy, kierowcy będą musieli mieć stały kontakt z producentami aby otrzymywać aktualizację. Czy to oznacza, że będziemy musieli wykupić abonament map? Czy producenci będą się zrzeszać i udostępniać mapy?

Samochody Autonomiczne – przyszłość

Jest też wiele przeszkód prawnych, które trzeba pokonać zanim usiądziemy w fotelu kierowcy i będziemy mogli oglądać krajobraz a skomplikowane i inteligentne czujniki i komputery poprowadzą samochód za nas. Wszyscy zainteresowani tą technologią uważają, że cokolwiek zatrzyma powstanie samochodów autonomicznych to na pewno nie będzie to technologia (a właściwie jej brak).
Być może producenci z USA nie będą pierwszymi którzy wprowadzą takie samochody. Ale jak powiedział przedstawiciel Forda „Prawdopodobnie nie ma znaczenia kto pierwszy wprowadzi autonomiczne samochody na rynek, ale kto wprowadzi samochody bezwypadkowe”. Klika poważnych awarii i cofniemy się o kilka lat. Ludzie nie będą kupować takich aut, dopóki nie będą pewni, że są one bezpieczne.

Samochód przyszłości – autonomiczne możliwości będą wzrastać

Ilość funkcji i możliwości w samochodzie autonomicznym będzie wzrastać. Na pewno w ciągu następnych lat samochody będą zyskiwać coraz więcej autonomicznych funkcji. Adaptacyjny tempomat będzie prowadził auto w korkach. Alarmy o wykroczeniu za linię jezdni zmienią się w prowadzenie samochodów wzdłuż nich po autostradach. Asystent parkowania zmieni się w funkcję parkowania bez pomocy człowieka. Wszystkie te udoskonalenia doprowadzą do wprowadzenia autonomicznych samochodów do regularnego użytku.
Ostatnim etapem prawdopodobnie będzie wprowadzenie zakazu ręcznego prowadzenia samochodów na autostradach i w miastach, ponieważ ludzie często popełniają błędy i zachowują się nieprzewidywanie.