Jeśli rozważasz zakup lawety i nie wiesz, jakie modele masz do wyboru, nie martw się: dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jakie są rodzaje lawet samochodowych. To jednak nie koniec informacji, które znajdziesz w naszym tekście. W dzisiejszym wpisie poruszymy też kwestię cech charakterystycznych, które odpowiadają każdej z wymienionych przez nas lawet. Sprawdź koniecznie, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jakie produkty są oferowane przez producentów lawet samochodowych?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak niełatwy jest wybór odpowiedniej lawety samochodowej. Wiedząc jednak, jakie modele ma się do wyboru i jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych wariantów, o wiele łatwiej zrealizować ten cel. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy wybrane rodzaje lawet samochodowych. Sprawdź, co oferują producenci tego typu platform, tacy jak Centrum Dystrybucji Przyczep BORO i kup taki produkt, który spełni Twoje wszystkie wymagania.

Mając na uwadze klasyfikację wszystkich przyczep, można wyróżnić takie przyczepy jak: przyczepy lekkie, przyczepy/lawety samochodowe, przyczepy specjalistyczne (np. do przewozu łodzi czy koni) oraz przyczepy platformy uniwersalne. Natomiast lawety samochodowe, które omawiamy w dzisiejszym tekście dzielą się na:

  • lawety samochodowe typu holenderskiego – tzw. holenderki,
  • lawety samochodowe typu szwajcarskiego – tzw. szwajcary,
  • lawety samochodowe z kołami pod podłogą – tzw. garbusy,
  • lawety samochodowe z kołami po bokach.

Co cechuje poszczególne rodzaje lawet?

Każda z wyżej wymienionych lawet samochodowych ma swoje cechy charakterystyczne, które przesądzają o wyborze konkretnego modelu. Na przykład lawety samochodowe typu holenderskiego, czyli „holenderki” wyróżniają się pełną podłogą – wykonaną z aluminium lub ze sklejki o odpowiednich właściwościach wytrzymałościowych i odpornej na negatywny wpływ wody. Niezależnie jednak od tego, czy postawisz na lawetę samochodową aluminiową, czy z podłogą ze sklejki, wprowadzanie samochodu na najazd będzie dla Ciebie stosunkowo komfortowe. Nieco bardziej precyzyjnej jazdy będzie wymagać od Ciebie najechanie kołami na model typu szwajcarskiego, który wyróżnia się wyposażeniem w specjalne rampy.

Osobną kategorię stanowią lawety samochodowe z kołami pod podłogą, potocznie nazywane „garbusami” i lawety z kołami po bokach. Pierwsze z nich cechują się wygiętą podłogą w kształcie odwróconej litery „U”. Ta specyficzna konstrukcja sprawia, że laweta jest bardzo wąska, a to pozwala jej na bezproblemowe zmieszczenie się na drodze, pomiędzy innymi pojazdami. Zdecydowanie szersze od „garbusów” są lawety z kołami po bokach, przez co manipulowanie nimi może być nieco trudniejsze. Pomimo tego mają one bardzo ważną zaletę, mianowicie – niski próg załadunkowy.

Poprzedni artykułAukcje samochodów
Następny artykułAwaryjne otwieranie samochodów – co to za usługa i kiedy trzeba z niej skorzystać?