Wysokiej jakości opony zimowe gwarantują bezpieczną i komfortową jazdę. Pozwalają one utrzymać odpowiednią przyczepność pojazdu w trudnych warunkach, wynikających m.in. z oblodzenia jezdni. Wielu kierowców ma jednak problem z dobraniem opon zimowych do swojego samochodu. Jaki produkt warto wybrać? O czym pamiętać, decydując się na zakup opon zimowych?

Opony zimowe – charakterystyka

Opony zimowe produkowane są dla samochodów, poruszających się w trudnych warunkach pogodowych, kiedy temperatura spada poniżej 7 st. Celsjusza. Dzięki miękkiej mieszance gumowej oraz dużej liczbie lameli bieżnikowych auto zachowuje odpowiednią przyczepność na oblodzonej, czy też ośnieżonej jezdni.

Oddziaływanie między kauczukiem opony a pokryciem drogi uwarunkowane jest od panującej temperatury. Jeśli przekracza ona 7 stopni Celsjusza, wówczas opony zimowe wykazują mniejszą efektywność w hamowaniu, zmniejszając zarazem optymalną trakcję, przez co obniża się poziom bezpieczeństwa jazdy pojazdem.

Opony letnie – charakterystyka

Opony letnie ze względu na swoją elastyczność w wyższych temperaturach, nie mają klocków bieżnikowych z charakterystycznymi nacięciami. Ich żebra są znacznie dłuższe niż w oponach zimowych, a płytkie rowki odpowiednio wyprofilowane. Zastosowana konstrukcja ogranicza ryzyko aquaplaningu, polegającego na utracie przyczepności pod wpływem nacisku opony na mokrą powierzchnię, skutkującego wzrostem ciśnienia, przekraczającym masę auta.

Odpowiednie wyprofilowanie ogumienia ogranicza opory toczenia, dzięki czemu koło obraca się łatwiej, umożliwiając efektywne wykorzystanie kierującemu mocy silnika. Optymalizuje to oszczędność paliwa oraz odczuwalny komfort jazdy.

Jakie opony zimowe wybrać?

Opony zimowe powinny być dostosowane do użytkowanego samochodu. Podstawowym kryterium selekcji jest rozmiar opony. Każdy producent umieszcza w instrukcji obsługi dedykowane danemu samochodowi opony, więc ryzyko kupienia nieodpowiedniego modelu ogranicza się do minimum. Kolejną, istotną kwestią, o której należy pamiętać, są indeksy nośności i prędkości.

Pierwszy z nich wskazuje na najwyższe obciążenie opony, a więc masa auta, przekraczająca dopuszczalną wartość, dyskwalifikuje produkt, znajdujący się w obszarze ewentualnego wyboru. Indeks prędkości informuje natomiast o maksymalnej szybkości, którą pojazd może uzyskać na konkretnym ogumieniu. W przypadku opon zimowych nie trzeba jednak trzymać się ściśle ustalonych wartości producenta auta.

Opona o niższym indeksie ma mniejszą wagę, dzięki czemu lepiej sprawdzi się ona w głębokim śniegu. Zimą auto nie osiąga również tak wysokich prędkości jak w trakcie poruszania się w sezonie letnim. Warto pamiętać, że obniżenie indeksu opony względem wartości wskazywanych przez producenta danego samochodu nie powinno przekraczać 2 wartości.

Tanie opony zimowe – czy warto je kupić?

Jakie opony zimowe wybrać? Czy zakup taniego ogumienia to nieprzemyślana inwestycja? Wielu kierowców błędnie uważa, że najlepsze opony zimowe muszą kosztować sporo pieniędzy. Czasopisma motoryzacyjne wskazują jednak, by przy planowaniu inwestycji kierować się głównie eksploatacją samochodu.

Kierowcy, poruszający się głównie po drogach miejskich, nie muszą kupować drogiego ogumienia. Niskobudżetowe zimowe opony o przyzwoitych parametrach z pewnością zaspokoją ich potrzeby. W przypadku częstej eksploatacji auta poza obszarami miejskimi, na terenach nieodśnieżonych warto jednak kupić droższe ogumienie. Opony premium będą gwarantować większe bezpieczeństwo i świetną przyczepność, na suchej i mokrej nawierzchni. Renomowanym producentem wysokiej jakości ogumienia jest firma Michelin, zwracająca uwagę na wszystkie detale swoich produktów.

Oferowane przez nich ogumienie pasuje zarówno do samochodów osobowych, jak i SUV-ów, ze względu na różnorodność rozmiarów od 14 do 23 cali. Szukając zatem dobrych opon zimowych premium, warto wybrać zestaw Michelin Alpin 6. Znacząco skracają one drogę hamowania pojazdu, a ponadto wolniej się ścierają, emitując mniejszą ilość pyłu, negatywnie wpływającego na środowisko naturalne. Firma ta, podobnie jak inni renomowani producenci, przeprowadza testy opon zimowych, co jest gwarantem wysokiej jakości produktu.

Niezależnie od wyboru marki, przed zakupem warto zwrócić uwagę na oznaczenia opon zimowych. Poza znakiem w kształcie płatka śniegu (symbol 3PMSF), opona zimowa powinna być także oznakowana symbolem M+S (Mud + Snow), które informuje, że opona może być użytkowana na pokrytej błotem i śniegiem mokrej nawierzchni.

Najlepsze opony zimowe – dwie czy cztery?

Wiele osób planujących wybór ogumienia, zastanawia się nad możliwością zaoszczędzenia pieniędzy i kupnem niekompletnego zestawu dla swojego samochodu. Wymiana obejmuje wówczas jedynie tylną oś napędową, gdyż koła na niej umieszczone, tracąc przyczepność, mogą znacząco utrudniać zapanowanie nad pojazdem. Zakup dwóch opon nie jest jednak zalecanym rozwiązaniem.

Najlepiej zdecydować się na wymianę całego ogumienia, chcąc zagwarantować sobie i pasażerom bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Warto pamiętać, by wymienić opony na zimowe lub lednie jeszcze przed sezonem, gdyż właściwości trakcyjne optymalizują się dopiero po przejechaniu 300 km. Wiele osób, które nie lubią kolejek w punktach stacjonarnych, decydują się na komfortowe i szybkie zakupy internetowe w sklepach, takich jak: https://intercars.pl/produkty/opony/dunlop-opony-letnie-i-zimowe/winter-sport-5/2010102/.

Opony zimowe powinny być dostosowane do stylu jazdy, przeznaczenia oraz modelu posiadanego auta. Warto pamiętać, że zakup używanego ogumienia nie jest dobrym rozwiązaniem. Tego typu opony są bowiem wyeksploatowane, a ich obniżone parametry mogą doprowadzić do wypadku, zwłaszcza na mocno ośnieżonej i oblodzonej jezdni.

Poprzedni artykułSalon czy komis samochodowy – gdzie lepiej kupić używany samochód?
Następny artykuł5 najczęściej popełnianych błędów podczas wynajmu auta w Poznaniu i jak ich uniknąć