Gdy od początku XX wieku sukcesywnie rozwijana motoryzacja upowszechniała samochody, zainteresowanie nimi nieustannie rosło. Z każdą nową technologią człowiek pragnął osiągać lepsze rezultaty, tworzyć wydajniejsze i sprawniejsze układy, uzyskiwać większe prędkości z jak największym przyśpieszeniem. W zeszłym roku amerykańska firma przedstawiła koncept pojazdu LM2 Streamliner o mocy 1700 koni mechanicznych. Pojazd ten ma zapewnić pojawienie się pierwszej setki na liczniku po 2,2 sekundy. Te liczy robią wrażenie na wszystkich. Szczególnie u mężczyzn fascynacja motoryzacją rozpoczyna się od najwcześniejszych lat.

Wszyscy pamiętamy dołączane do gumy do żucia Turbo obrazki przedstawiające pojazdy takie jak Dodge Challenger, Lamborghini Countach czy Ferrari Testarossa. Ukazywały one piękno i kunszt zachodnich projektantów i inżynierów, rozbudzały wyobraźnię i ożywiały marzenia. Kto mając kilkanaście lat nie zechciałby przejechać się po torze wyścigowym w Fordzie Mustangu czy Chevrolecie Corvette? Ryk silnika, zapach benzyny i adrenalina towarzysząca szybkiej jeździe nie mogła być zastąpiona rowerem lub modelami tych pojazdów w mniejszej skali. Pojawiające się szybkie samochody w amerykańskich filmach i serialach uwodziły, stając się pożądanymi ikonami. Mknące autostradą w zachodzie słońca białe Ferrari Testarossa z Miami Vice lub Ford Torino ze Starsky & Hutch oddawały klimat na długo zostający w pamięci.

Co powoduje że jazda szybkimi samochodami jest tak emocjonująca?

Jest w tym na pewno poczucie walki, rywalizacji z maszyną którą chcemy okiełznać, traktując niczym żywą istotę. Nadmierna prędkość niosąca za sobą spore niebezpieczeństwo nie wybacza błędów, a kierujący maszyną wie, że prowadząc pojazd na granicy swoich możliwości balansuje na krawędzi której przekroczenie zwykle nie kończy się dobrze.

Przywilej jazdy super szybkimi samochodami

Przywilej jazdy super szybkimi samochodami kojarzy nam się głównie z dobrem bardzo ekskluzywnym na który pozwolić mogą sobie tylko wybrańcy. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Nie należy zapominać że w wiele firm w większych miastach Polski oferuje możliwość przejażdżki po zamkniętym torze wyjątkowymi samochodami – poprowadzenie Porshe 911 lub Dodge Vipera jeszcze nigdy nie było tak oczywiste jak dziś. Czy nie jest to więc idealny moment na spełnienie marzeń z dzieciństwa?

1 KOMENTARZ