Najnowsze F430 to zwiastun zupełnie nowej generacji silników V8 sygnowanych makrą Ferrari. Każdy centymetr samochodu został zainspirowany osiągnięciami inżynierii stosowanej przez drużynę Ferrari występującą w Formule 1. W efekcie otrzymano wysoce innowacyjny i wyposażony w najnowszą technologię pojazd, który jest idealny na zwyczajne drogi.
Dwie z zastosowanych innowacji to elektroniczny dyferencjał, który został stworzony przez Ferrari dla swoich bolidów w celu skutecznego wykorzystani momentu obrotowego i optymalizacji trakcji oraz umieszczenie na kierownicy przełącznika pozwalającego na bezpośrednią kontrolę systemów odpowiedzialnych za dynamikę całego pojazdu (znane też pod nazwą manettino). Kompaktowy silnik umieszczony w F430 posiada pojemnosć 4, 308cc, z którego udało się osiągnąć moc 490km oraz moment obrotowy wynoszący 465Nm. Dzięki temu osiągi samochodu można bez wahania określić, jako oszałamiające. Prędkość 100 km/h osiąga już po zaledwie 4 sekundach a maksymalna prędkość F430 to 315km/h.

Ferrari F430 – specjalnie wyprofilowane

Każde element najnowszego samochodu ze znaczkiem wierzgającego konia nosi znamiona wpływu Formuły 1. Dla przykładu system hamulcowy wyposażony w karbonowo- ceramiczne tarcze został zastosowany w F430, jako standard. Dzięki czemu, kierowca może nie tylko czuć się pewnym siły hamowania ale także mieść świadomość pełnej kontroli nad pojazdem. Również aerodynamika najnowszego Ferrari została unowocześniona. Specjalnie wyprofilowane kształty oraz skutecznie umieszczone wloty powietrza pozwalają nie tylko na wykorzystania siły docisku ale także odpowiednie chłodzenie silnika. Każdy, najmniejszy nawet element F430 został stworzony po to, żeby zapewnić niesamowite osiągnięcia.