Jakie ubezpieczenie wybrać poza OC? Co roku każdy właściciel samochodu lub innego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w naszym kraju staje przed tym samym dylematem. Jakie ubezpieczenie wybrać? Czy samo OC wystarczy? A jeśli nie, to co oprócz niego warto kupić, aby mieć poczucie bezpieczeństwa? Wyjaśniamy.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, każdy samochód osobowy, który jest zarejestrowany w Polsce, musi posiadać ważną polisę OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tym samym, jest to najczęściej wybierane ubezpieczenie przez właścicieli pojazdów. Ale nie tylko ze względu na przepisy warto mieć OC. Dlaczego?

Otóż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny skrupulatnie sprawdza, czy wystąpiła przerwa w ubezpieczeniu OC. W przypadku braku takiej ciągłości ubezpieczeniowej, właścicielowi pojazdu grozi surowa kara finansowa. W 2022 roku wynosi ona nawet do ponad 6 tysięcy złotych, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu przekroczy 14 dni.

Jednak kary nakładane przez UFG to nie jedyny argument za tym, żeby posiadać ważną polisę. Kolejna sprawa dotyczy sytuacji, w której doszło do wypadku, a sprawca poruszał się autem bez aktualnego ubezpieczenia OC. Wówczas UFG pokrywa powstałe w wyniku zdarzenia szkody, a następnie występuje do sprawcy z tzw. regresem ubezpieczeniowym, żądając zwrotu poniesionych wydatków. A te bywają naprawdę duże. W Polsce dochodziło już do wypadków, w których sprawca musiał pokryć odszkodowanie w wysokości ponad 1 miliona złotych.

A co z innymi ubezpieczeniami? Na rynku nie brakuje dodatkowych polis nieobowiązkowych

Najbardziej znane jest AC, czyli autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie, które stanowi zabezpieczenie finansowe przed skutkami np. uszkodzenia pojazdu, kradzieży lub jego zniszczenia. Mając wykupione AC, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w razie wystąpienia którejś z powyższych sytuacji. Co ważne, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisę AC także dla nieco starszych pojazdów, często mających nawet 15 lat lub więcej.

Poza autocasco, coraz większym zainteresowaniem polskich kierowców cieszy się również ubezpieczenie assistance, które wydaje się niezastąpione podczas podróży. Problemy techniczne z samochodem lub przebita opona mogą sprawić, że wspaniały rodzinny wyjazd zamienia się w koszmar. Ale mając assistance, w prosty sposób tego unikniemy. Dzięki tej polisie mamy zapewnioną pomoc techniczną na trasie a także, w zależności od zakresu assistance, także samochód zastępczy by dokończyć podróż. Więcej na temat assistance dowiesz się na stronie https://beesafe.pl/pomoc-w-drodze-assistance/.

Gdzie kupić te wszystkie ubezpieczenia, nie tracąc przy tym cennego czasu?

Najlepszym miejscem do tego jest beesafe.pl, czyli ubezpieczyciel online za którym stoi znana i ciesząca się zaufaniem Polaków marka Compensa. Na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ znajdziemy narzędzie, które po podaniu zaledwie dwóch informacji (numer rejestracyjny pojazdu oraz data urodzenia właściciela) obliczy nam wiążącą ofertę na ubezpieczenie komunikacyjne od Beesafe oraz Benefia Ubezpieczenia. Przekonaj się sam, jakie to proste!

Poprzedni artykułCzy warto kupować samochody ciężarowe poleasingowe?
Następny artykułKtóre zamienniki części samochodowych warto wybrać?