Jedną z popularnych form wynajmu samochodów jest najem długoterminowy. Umowa z wypożyczalnią w tym przypadku podpisywana jest zwykle na dwa lub trzy lata. W tym czasie wynajmujący udostępnia najemcy wybrany przez niego model auta w zamian za spłatę comiesięcznego czynszu. W jakich sytuacjach długoterminowy wynajem samochodów opłaca się najbardziej? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to jedna z trzech najpopularniejszych form wynajmu pojazdów w Polsce. W przeciwieństwie do najmu krótko- (na dni) i średnioterminowego (na miesiące) umowa w tym przypadku zwykle podpisywana jest na okres dwóch lub więcej lat. Z tego powodu najem długoterminowy określany jest jako wynajem na lata.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Maksymalny czas trwania umowy nie jest w żaden sposób regulowany. Zależy on wyłącznie od indywidualnych ustaleń pomiędzy wynajmującym a najemcą. Rzadko jednak zdarza się, by strony wiązały się ze sobą kontraktem dłuższym niż trzy lata. 24 lub 36 miesięcy to optymalny okres trwania umowy najmu. W tym czasie najemca może użytkować pojazd według własnych potrzeb. Wynajmujący otrzymuje za to comiesięczną opłatę, której wysokość określana jest w czasie zawierania umowy najmu.

Największe zalety długoterminowego wynajmu

Długoterminowy wynajem samochodów często określany jest jako atrakcyjna alternatywa dla podpisywania umów leasingowych. Dzieje się tak, ponieważ umowa najmu długoterminowego jest zwykle dużo korzystniejsza niż branie auta w leasing. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że najem długoterminowy nie wymaga uiszczania opłaty wstępnej, co jest niezwykle ważne dla przedsiębiorców o ograniczonych możliwościach finansowych. Po zakończeniu umowy samochód jest zwracany do wypożyczalni. Najemca może zdecydować się na podpisanie nowej umowy na tych samych lub innych warunkach. Nie jest zobowiązany do wykupu auta, jak ma to miejsce w większości umów leasingowych.

Atrakcyjne warunki finansowania to niejedyna zaleta najmu długoterminowego. Warto również wspomnieć o dużej oszczędności czasu podczas użytkowania pojazdu. Jako właściciel samochodu to wypożyczalnia odpowiedzialna jest za formalności związane z ubezpieczeniem, bieżącym serwisowaniem auta, sezonową wymianą opon oraz naprawą typowych usterek. Gdy samochód jest uziemiony w warsztacie, najemca otrzymuje auto zastępcze na czas usunięcia awarii. Co najważniejsze obsługa pojazdu przez wynajmującego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami po stronie najemcy. Poza spłatą comiesięcznego czynszu jego jedynym obowiązkiem jest kupno paliwa.

Komu polecany jest długoterminowy wynajem samochodów?

Usługa długoterminowego wynajmu samochodów polecana jest wszystkim przedsiębiorcom, którym zależy na dostępie do korzystnej finansowo oferty pozwalającej na rozbudowę obecnej lub budowę nowej floty firmowych pojazdów. To forma najmu polecana klientom biznesowym, którzy nie dysponują budżetem wystarczającym do zakupu nowych modeli aut oraz nie chcą wiązać się umowami z leasingodawcami. To szansa na uniknięcie wieloletnich kredytów branych na kupno aut firmowych. Doceniają to szczególnie właściciele małych i średnich firm, gdzie koszty użytkowania samochodów muszą być jak najbardziej przewidywalne.

Poprzedni artykułJak dbać o lakier samochodowy? Jakich kosmetyków samochodowych używać?
Następny artykułSystem e-TOLL a samochody ciężarowe – informacje dla kierowców