Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC jest w Polsce obowiązkowe. Właściciele pojazdu muszą posiadać ważną polisę, ponieważ inaczej narażają się na bardzo wysokie kary pieniężne. To ubezpieczenie chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego – za wyrządzone przez Ciebie szkody, odszkodowanie wypłaca towarzystwo. Dzięki temu nie pojawia się tak dużo sporów i każdy jest odpowiednio chroniony. Dlaczego OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu?

Czym jest OC i jakie są zalety obowiązku jego posiadania?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które działa, gdy wyrządzisz szkody w ruchu drogowym. Niezależnie od tego kto jest poszkodowany – towarzystwo wypłaca odpowiednie odszkodowanie, zamiast sprawcy. W Polsce taka polisa jest obowiązkowa. Każdy pojazd musi mieć wykupione OC, by być dopuszczony do ruchu. Brak ubezpieczenia oznacza kary finansowe, które sięgają nawet kilku tysięcy złotych, czyli znacznie więcej niż cena polisy.

Obowiązek posiadania OC jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu powstaje znacznie mniej sporów o to, kto był sprawcą zdarzenia drogowego. Nie zawsze również kierowca mógłby opłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Prawny nakaz posiadania ubezpieczenia OC sprawia, że wszystkie spory są rozwiązywane szybciej i poszkodowany zawsze otrzymuje należne odszkodowanie.

Dość dużą zaletą jest także to, że polisa umożliwia podróżowanie po świecie swoim samochodem. OC obowiązuje także za granicą – inaczej wszystkie szkody musiałyby być pokryte samodzielnie. Ubezpieczenie nie jest dużym wydatkiem, obowiązek jego posiadania to tylko i wyłącznie korzyść dla kierowców.

Z czego wynika obowiązek posiadania ubezpieczenia OC?

Najważniejsze jest to, że dzięki OC można w łatwy sposób egzekwować należne odszkodowanie. W większości przypadków szkody znacznie przekraczają możliwości finansowe sprawcy. Towarzystwo ubezpieczeniowe może je pokryć natychmiast. Warto wiedzieć, że dzięki temu także sprawca jest ukarany mandatem oraz ewentualnymi punktami karnymi – bez dodatkowych obciążeń. W ten sposób znajdywanie winowajcy stało się łatwiejsze. Według statystyk nie ma tak wielu sporów.

zobacz ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC stało się obowiązkowe w Polsce także ze względu na pewien standard międzynarodowy. Za granicą posiadanie takiej polisy jest konieczne, więc by było możliwe podróżowanie swoim samochodem – wprowadzono to również w naszym kraju. Nie trzeba żadnych, dodatkowych ubezpieczeń, gdy wyjeżdżasz. Towarzystwo pokryje odszkodowanie także, jeżeli spowodujesz wypadek za granicą.

Koszty ubezpieczenia OC są obecnie stosunkowo wysokie. Każdy kierowca musi je jednak wykupić. Warto więc wiedzieć, że nie trzeba przepłacać. Zakres ochrony i wszystkie warunki są zawarte w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zawsze otrzymujemy taką samą usługę. Obowiązek posiadania OC powoduje, że wystarczy wybrać najtańszą ofertę, ponieważ zyskujemy identyczną ochronę. Aby obniżyć wysokość składki, powstały specjalne programy – kalkulatory OC. Warto rozważyć skorzystanie z niego.

porównaj oc

Podsumowanie

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC to przede wszystkim wygoda dla kierowców. Odszkodowanie zawsze jest wypłacane niemal natychmiast. Sprawcę wyznacza się znacznie szybciej. Nie ma tak wielu sporów, ponieważ kierowca pokrywa tylko kary pieniężne, a nie szkody, które zostały wyrządzone. Ubezpieczenie OC chroni każdego uczestnika ruchu drogowego oraz umożliwia podróżowanie za granicę swoim samochodem.

Poprzedni artykułLicytacje samochodów – dobre zakupy prosto ze Szwajcarii
Następny artykułWyposażenie lakierni samochodowej – co musi się w niej znaleźć?