Kupujesz pierwsze auto i dopiero zdałeś egzamin na prawo jazdy? Obawiasz się, że wysokość składki na ubezpieczenie OC i AC będzie za duża? Niestety Twoje obawy mogą mieć uzasadnienie w rzeczywistości. Większość firm ubezpieczeniowych proponuje młodym kierowcom najwyższe składki na ubezpieczenie OC i AC. Czy to oznacza, że jesteś skazany na przepłacanie? Oczywiście, że nie! Musisz jednak zwrócić uwagę na 4 wskazówki, które omówiliśmy w tym artykule.

4 rzeczy, które mają największy wpływ na wysokość składek na OC i AC

Wiek

Świeżo upieczony kierowca nie musi koniecznie przepłacać na ubezpieczeniu swojego auta. Wystarczy, że po prostu zwrócisz uwagę na szereg bardzo ważnych aspektów. Na początku zastanów się nad dopisaniem do listy współwłaścicieli auta kogoś z większym doświadczeniem w prowadzeniu samochodu. Być może Twoi rodzice lub małżonek mają prawo jazdy dłużej i nie mieli dotąd żadnej historii szkód na drodze. W takim przypadku możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto pamiętać o tym i przynajmniej na jakiś czas zdecydować się na dopisanie współwłaściciela, aby zyskać jak najtańsze oc dla młodych kierowców.

Posiadany samochód

Młody kierowca może zaoszczędzić także na wiele innych sposobów. Jakich? Otóż dzięki temu, że z głową kupi pierwsze auto. Jeśli obawiasz się wysokich składek na ubezpieczenie OC i AC to koniecznie wybierz model ze średniej półki. Dobrym pomysłem będą takie marki, jak Skoda, Dacia czy Toyota. Wiele firm ubezpieczeniowych wyżej wycenia ubezpieczenie właścicielom samochodów takich marek jak np. Audi. Do tego posiadacze samochodów prosto z salonu muszą liczyć się z wyższymi kosztami z tytułu ubezpieczenia OC i AC. Jeśli nie chcesz przepłacać, to postaw na pojazd na benzynę lub ewentualnie zainwestuj w samochód elektryczny. Wtedy zapłacisz niższe składki. Także mniejsza pojemność silnika pomoże Ci w zaoszczędzeniu pieniędzy.

Sposób płatności

Płacenie za ubezpieczenie samochodu w systemie ratalnym ma swoje wady i zalety. Z jednej strony nie musisz na raz tracić większej gotówki, co nie zaburza Twojego domowego budżetu. Z drugiej strony musisz zdawać sobie sprawę z tego, że większość rat zostaje dodatkowo oprocentowana lub też uniemożliwia Ci skorzystanie z dostępnych zniżek. Płatność jednorazowa zawsze najbardziej Ci się opłaca i pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Kupowanie ubezpieczeń w pakiecie

Jesteś młodym kierowcom i obawiasz się zbyt wysokich opłat na ubezpieczenie? W takim razie dobrym rozwiązaniem może stać się postawienie na pakiet, zamiast na pojedyncze ubezpieczenie. Wybierz jedną firmę ubezpieczeniową i zapytaj o to, czy gdy kupisz od razu OC i AC, to czy dzięki temu uzyskasz rabat. Takie rozwiązanie to gwarancja przynajmniej kilkuprocentowej obniżki.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma odrobinę inne zasady. Czasem nawet kolor karoserii czy wiek samochodu mają wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie OC i AC. Dlatego tak ważne jest to, aby poznać jak najwięcej sposobów, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu.

Poprzedni artykułJak wybrać samochód, który nie zrujnuje twojego budżetu?
Następny artykułAukcje samochodów