Biorąc pod lupę motoryzację amerykańską i europejską, można już na pierwszy rzut oka zauważyć, że to dwa całkiem inne światy. Co wyróżnia amerykańską motoryzację i jak wygląda sytuacja z zakupem części?

Cechy charakterystyczne 

Amerykańska motoryzacja stała się dla nas symbolem myśli technologicznej i bogactwa, a samochody produkowane w USA kojarzą się ze spektakularną karoserią i wielkimi silnikami. Jakie są ich cechy charakterystyczne, dzięki którym tak intrygują i pociągają wielu z nas?

Silnik

Amerykańska motoryzacja wyróżnia się wyposażeniem w duże pojemnościowo silniki. Ze względu na atrakcyjne ceny benzyny w USA, wykorzystywane motory zasilane są głównie właśnie tym typem paliwa. O ile w Ameryce takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, o tyle Europie okazuje się ono mniej ekonomiczne. Oprócz wysokich cen za benzynę, w razie usterki może pojawić się problem. Wynika to z faktu, że części do aut amerykańskich są w Europie trudno dostępne i może zdarzyć się, że trzeba będzie sprowadzić dany element bezpośrednio z za Oceanu.

Skrzynia biegów

Automatyczne skrzynie biegów są standardem amerykańskich samochodów. Ze względu na niskie maksymalne prędkości w USA, skrzynie nie są wyposażone w chłodnice oleju, co może narazić je na przegrzanie i usterkę.

Zawieszenie i układ hamulcowy

Amerykańskie samochody wyposażone są najczęściej w miękkie zawieszenie, co rewelacyjnie sprawdza się na drogach za Oceanem. Kupując samochód z USA, zaleca się wymianę sprężyn i amortyzatorów, ponieważ nie nadają się one na Europejskie drogi. To samo tyczy się hamulców. Ze względu na wspomnianą niską prędkość maksymalną w USA, montowane hamulce są mniejsze i mogą nieść za sobą ryzyko wypadku podczas podróży po Europie, stosując wysokie prędkości.

Opony

Większość pojazdów w Stanach Zjednoczonych porusza się na oponach wielosezonowych. Mimo, że w Europie również coraz więcej kierowców wybiera takie rozwiązanie dla swoich samochodów, opony zakładane w autach amerykańskich mogą mieć niższe indeksy, niż wynosi prędkość maksymalna, określona przez producenta. W Polsce nie wolno poruszać się na takich oponach.

Wyposażenie

Jedną z najbardziej zauważalnych cech charakterystycznych amerykańskiej motoryzacji jest bogate wyposażenie. Różni się ono jednak od wyposażenia europejskiego. Inaczej kodowane radia czy nawigacje mogą wymagać wymiany, ponieważ zwyczajnie nie będą prawidłowo działać w Europie.

Światła

Amerykańskie samochody wyposażone są w symetryczne reflektory lecz brakuje im często zintegrowanych kierunkowskazów czy świateł przeciwmgielnych. Normy Europejskie wymagają posiadania asymetrycznych reflektorów oraz obecności dwóch kolejnych wspomnianych elementów.

Prędkościomierz

Ameryka znana jest z korzystania z systemu milowego. Przekłada się to na produkcję zegarów w samochodach, które często pokazują prędkość mierzoną w milach na godzinę. Aby móc legalnie poruszać się amerykańskim samochodem po Europie, należy wymienić lub domontować zegar wskazujący prędkość w kilometrach na godzinę.

Części

Amerykański samochód to marzenie niejednego fana motoryzacji. Decydując się na taki zakup trzeba jednak mieć na uwadze, że w razie usterek, dokupienie części może okazać się problematyczne.

Części samochodowe w sklepie Auto Części Zielonki świetnie sprawdzą się do montażu w autach amerykańskich. Można znaleźć tam części Ford, ale także do innych, kultowych marek amerykańskich jak Dodge, Jeep, Chrysler czy Chevrolet. Warto odwiedzić ten sklep.