Biorąc pod lupę motoryzację amerykańską i europejską, można już na pierwszy rzut oka zauważyć, że to dwa całkiem inne światy. Co wyróżnia amerykańską motoryzację i jak wygląda sytuacja z zakupem części?

Cechy charakterystyczne 

Amerykańska motoryzacja stała się dla nas symbolem myśli technologicznej i bogactwa, a samochody produkowane w USA kojarzą się ze spektakularną karoserią i wielkimi silnikami. Jakie są ich cechy charakterystyczne, dzięki którym tak intrygują i pociągają wielu z nas?

Silnik

Amerykańska motoryzacja wyróżnia się wyposażeniem w duże pojemnościowo silniki. Ze względu na atrakcyjne ceny benzyny w USA, wykorzystywane motory zasilane są głównie właśnie tym typem paliwa. O ile w Ameryce takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, o tyle Europie okazuje się ono mniej ekonomiczne. Oprócz wysokich cen za benzynę, w razie usterki może pojawić się problem. Wynika to z faktu, że części do aut amerykańskich są w Europie trudno dostępne i może zdarzyć się, że trzeba będzie sprowadzić dany element bezpośrednio z za Oceanu.

Skrzynia biegów

Automatyczne skrzynie biegów są standardem amerykańskich samochodów. Ze względu na niskie maksymalne prędkości w USA, skrzynie nie są wyposażone w chłodnice oleju, co może narazić je na przegrzanie i usterkę.

Zawieszenie i układ hamulcowy

Amerykańskie samochody wyposażone są najczęściej w miękkie zawieszenie, co rewelacyjnie sprawdza się na drogach za Oceanem. Kupując samochód z USA, zaleca się wymianę sprężyn i amortyzatorów, ponieważ nie nadają się one na Europejskie drogi. To samo tyczy się hamulców. Ze względu na wspomnianą niską prędkość maksymalną w USA, montowane hamulce są mniejsze i mogą nieść za sobą ryzyko wypadku podczas podróży po Europie, stosując wysokie prędkości.

Opony

Większość pojazdów w Stanach Zjednoczonych porusza się na oponach wielosezonowych. Mimo, że w Europie również coraz więcej kierowców wybiera takie rozwiązanie dla swoich samochodów, opony zakładane w autach amerykańskich mogą mieć niższe indeksy, niż wynosi prędkość maksymalna, określona przez producenta. W Polsce nie wolno poruszać się na takich oponach.

Wyposażenie

Jedną z najbardziej zauważalnych cech charakterystycznych amerykańskiej motoryzacji jest bogate wyposażenie. Różni się ono jednak od wyposażenia europejskiego. Inaczej kodowane radia czy nawigacje mogą wymagać wymiany, ponieważ zwyczajnie nie będą prawidłowo działać w Europie.

Światła

Amerykańskie samochody wyposażone są w symetryczne reflektory lecz brakuje im często zintegrowanych kierunkowskazów czy świateł przeciwmgielnych. Normy Europejskie wymagają posiadania asymetrycznych reflektorów oraz obecności dwóch kolejnych wspomnianych elementów.

Prędkościomierz

Ameryka znana jest z korzystania z systemu milowego. Przekłada się to na produkcję zegarów w samochodach, które często pokazują prędkość mierzoną w milach na godzinę. Aby móc legalnie poruszać się amerykańskim samochodem po Europie, należy wymienić lub domontować zegar wskazujący prędkość w kilometrach na godzinę.

Części

Amerykański samochód to marzenie niejednego fana motoryzacji. Decydując się na taki zakup trzeba jednak mieć na uwadze, że w razie usterek, dokupienie części może okazać się problematyczne.

Części samochodowe w sklepie Auto Części Zielonki świetnie sprawdzą się do montażu w autach amerykańskich. Można znaleźć tam części Ford, ale także do innych, kultowych marek amerykańskich jak Dodge, Jeep, Chrysler czy Chevrolet. Warto odwiedzić ten sklep.

Poprzedni artykułPrzepisy dotyczące przechowywania paliw
Następny artykułDbaj o samochód. Stosuj preparat do regeneracji silnika.