Istnieją różne rodzaje skrzyń biegów. Można wyróżnić skrzynie manualne, automatyczne stopniowe, półautomatyczne stopniowe o skrzynie bezstopniowe – jest to najczęściej stosowany podział na rodzaje skrzyń biegów.

Kolejnym często stosowanym podziałem jest podział pod względem sposobu sterowania. Ponownie możne tutaj wyróżnić skrzynię biegów manualną, gdzie biegi są sterowane ręcznie przez kierowcę przy pomocy dźwigni i sprzęgła.

Do przełączenia przekładni dochodzi dzięki przekładni zębatej. Dalej w tym rozróżnieniu jest skrzynia półautomatyczna. Mimo tego, że bieg wciąż wybierany jest przez osobę prowadzącą pojazd do samej zmiany biegów, czyli do przełączenia przekładni, kierowca nie jest już potrzebny, dzieje się to w sposób automatyczny.

Wady i zalety manualnych skrzyń biegów

Do zalet manualnej skrzyni biegów zalicza się niski koszt, małą awaryjność i trwałość produktu. Ogromną zaletą automatycznej skrzyni biegów jest zdecydowanie zwiększony komfort prowadzenia pojazdu, który uzyskiwany jest dzięki braku konieczności używania sprzęgła.

Warto zaznaczyć, że cena wyprodukowania automatycznej skrzyni biegów stopniowo robi się coraz niższa, a nowe technologie wydłużają okres eksploatacji. Znaczną wadą tego rodzaju skrzyni jest wyższy koszt naprawy, co warto mieć na uwadze przy wyborze rodzaju skrzyni biegów. Niestety czasami serwis wiąże się nawet z całkowitą wymianą skrzyni.

Poprzedni artykułFord Kuga – Mega Recenzja
Następny artykułCzy warto przyciemniać szyby w samochodzie?