Przyczepa kempingowa to dla wielu osób wstęp do karawaningu i doskonała alternatywa dla kampera. Jest tańsza w zakupie, można ją holować prywatnym samochodem, nie wymaga kosztownego serwisowania, a często też zajmuje mniej miejsca na podjeździe. Jeśli preferujesz stacjonarny wypoczynek na kempingu i zwiedzanie autem, to przyczepa może być strzałem w dziesiątkę.

Jakimi kryteriami warto się kierować, aby znaleźć optymalny model dla siebie?

DMC przyczepy

Na dobry początek zajrzyj do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu. W pozycji O.1 znajdziesz informację na temat dopuszczalnego DMC holowanej przyczepy. Ta informacja determinuje wybór konkretnego modelu.

Jeśli okaże się, że np. auto może holować przyczepę o DMC do 1200 kg, to albo musisz wybierać spośród tych najmniejszych modeli przyczep, albo zmienić holownik.

Układ wnętrza

To, czy użytkownicy będą zadowoleni z przyczepy, w głównej mierze zależy od układu wnętrza. Ma to decydujący wpływ na funkcjonalność przyczepy i komfort jej mieszkańców. Zwróć więc uwagę na to, czy w danej przyczepie jest wystarczająca ilość schowków, czy na jej wyposażeniu znajduje się wszystko to, czego Ty i Twoi bliscy potrzebujecie podczas wakacji na kempingu, czy każda z podróżujących osób ma zapewnione miejsce do spania, itd. W przyczepach kempingowych każdy centymetr ma znaczenie, dlatego projektanci starają się maksymalizować użyteczność każdej dostępnej powierzchni. Siedzenia są często projektowane tak, aby służyły wielu celom – nie tylko jako miejsce do siedzenia, ale także jako dodatkowe łóżka. Są to zazwyczaj konstrukcje składane lub rozkładane, co pozwala na łatwą zmianę funkcji w zależności od potrzeb.

Stół jadalny jest zwykle elementem wielofunkcyjnym. Może być łatwo składany lub rozkładany, co pozwala na jego efektywne przechowywanie, gdy nie jest używany, a jednocześnie zapewnia wystarczająco dużo miejsca do spożywania posiłków czy spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W niektórych przyczepach stoły mogą także służyć jako dodatkowe miejsce do spania.

Kwestia łazienki

Bardzo ważnym kryterium wyboru przyczepy kempingowej jest to, czy chcemy mieć w niej pełnoprawną łazienkę, czy może wystarczy tylko toaleta z brodzikiem i słuchawką prysznicową. W tym drugim przypadku oferta modeli jest bardzo szeroka, a ich ceny przystępne.

Jeśli zależy Ci na osobnej łazience i toalecie, w tym pełnowymiarowej kabinie prysznicowej, to skup się na większych modelach przyczep kempingowych.

Miejsca do spania

W wielu przyczepach kempingowych znajdziemy łóżko małżeńskie oraz opcjonalne miejsca do spania, które uzyskuje się po złożeniu tzw. salonki. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to naprawdę warto poszukać modelu wyposażonego w osobne łóżka dla każdego członka rodziny.

podróż, wakacje i przyczepa na camping

Super sprawdzają się zwłaszcza przyczepy z łóżkami piętrowymi, dzięki czemu nie będzie potrzeby codziennego składania i rozkładania salonki, co na dłuższą metę jest dość uciążliwe, a na pewno czasochłonne.

Sprawdzeni producenci przyczep kempingowych

Jeśli od dłuższego czasu interesujesz się karawaningiem, to na pewno kojarzysz czołowych producentów pojazdów kempingowych. Można wśród nich wymienić takie marki, jak Eriba, Adria, Knaus czy Buerstner.

Naszą rekomendację mają przyczepy kempingowe szczególnie tego ostatniego producenta. Buerstner to niemiecka marka, bardzo zasłużona dla rynku karawaningowego, której oferta obejmuje zarówno małe przyczepy o niskim DMC (idealne do holowania mniejszymi pojazdami), jak i modele rodzinne, oferujące bardzo dużą ilość miejsca i wysoki komfort mieszkania.

Kupujemy przyczepę kempingową: od tego warto zacząć?

Gdy wiesz już, jakimi kryteriami warto się kierować przy wyborze przyczepy kempingowej, to możesz przejść do kolejnego etapu – właściwych poszukiwań. W tym celu radzimy wybrać się do salonu karawaningowego, gdzie w jednym miejscu znajdziesz wiele modeli przyczep czołowych producentów. Pozwoli to na ich bezpośrednie porównanie i wybranie tej przyczepy, która rzeczywiście najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Jednym z największych salonów karawaningowych w Polsce jest HYMER Poznań w Sadach koło Poznania. Salon oferuje przyczepy m.in. Buerstner i Eriba, gwarantując przy tym fachowe doradztwo praktyków karawaningu, pełen zakres usług serwisowych, możliwość doposażenia przyczepy o dowolne elementy, a także korzystne warunki zakupu i finansowania.

Z pełną ofertą HYMER Poznań zapoznasz się na stronie internetowej salonu https://hymerpoznan.pl/.

Poprzedni artykułAdaptery skrętu – jakie mają zastosowanie i czy warto w nie inwestować?
Następny artykułWtryskiwacze paliwa – jak działa ten ważny element twojego samochodu?