Sezon letni to niewątpliwie najbardziej lubiany czas dla motocyklistów. Ich liczba przybywa z roku na rok, dlatego warto przypomnieć, że posiadaczy tych pojazdów drogowych obowiązuje odpowiednie wyposażenie sprzętu oraz ubioru. W przeciwieństwie do kierowców samochodów, motocykliści są zdecydowanie bardziej narażeni na urazy głowy. Dobrze skompletowany strój na motocykl powinien składać się z wygodnej i bezpiecznej kurtki, spodni, rękawic, butów, jednak najważniejszym i jedynym obowiązkowym elementem jest kask.

Przy wyborze odpowiedniego kasku warto skupić się na dokładnym dobraniu jego rozmiaru. W Sklepach internetowych zwykle jest informacja, jaki rozmiar odpowiada określonemu obwodowi głowy. Zbyt luźny kask może powodować niebezpieczne sytuacje na trasie, dlatego najlepiej jest, gdy kask lekko uciska uszy. Producenci odzieży motocyklowej starają się ulepszać swoje produkty. Również kaski na motocykl posiadają coraz więcej udogodnień, podnoszących z roku na rok komfort jazdy motocyklistów.

Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

  • Kask integralny, w największym stopniu chroni głowę, dlatego zalecany jest szczególnie dla osób początkujących. Pływowa skorupa kasku świetnie sprawdza się przy wysokich prędkościach oraz zapewnia komfort jazdy. Dodatkowo kaski te są zazwyczaj lekkie i zapewniają wyciszenie otaczających hałasów. Integralne kaski, dostępne na przykład na stronie Gmoto.pl zwykle posiadają także deflektory, które ograniczają uciążliwe parowanie szyb.
  • Kaski motocyklowe otwarte chronią w szczególności tył głowy. Niektóre posiadają jedynie szybę, osłaniającą twarz i zapewniającą szerokie pole widzenia. Są wskazane do wolniejszej jazdy (ok. 100 km/h), dlatego idealnie sprawdzą się na przykład do jazdy na skuterze. Do nich należą powszechnie znane i lubiane kaski idealnie nadające się do jazdy na motocyklach typu oldtimer i caferacer (np. hełmy, czy orzeszki).
  • Kaski szczękowe, dzięki podnoszonej do tyłu specjalnej części, chroniącej dolną część twarzy, dają możliwość szybkiego przekształcenia kasku w model otwarty. Oba te rodzaje posiadają zatem zbliżone cechy. Ich połączeniem są natomiast kaski modułowe. Zgodnie z potrzebami kierowcy, można w każdym momencie odczepić w prosty sposób część szczękową i cieszyć się komfortem kasku otwartego.

Jaki kask powinni wybrać pasjonaci jazdy terenowej?

Dla wyczynowców najbardziej preferowane są kaski typu: adventure, cross i enduro. Kaski adventure łączą cechy kasku integralnego z zaletami kasku enduro, czyli głównie daszkiem chroniącym przed słońcem i lepszą wentylacją. Do typowej jazdy terenowej (nie koniecznie tylko na motocyklach, ale także na pojazdach czterokołowych, np.: quadach) najlepiej sprawdzą się właśnie kaski typu enduro oraz cross, które charakteryzują się owalnym, aerodynamicznym kształtem. Dodatkowo przydatne do nich będą gogle, które na stronie Gmoto.pl można odnaleźć w zakładce „Akcesoria do kasków”.

Kiedy najlepiej wyposażyć się w odzież motocyklową?

Najbardziej opłacalnym czasem jest koniec jesieni lub początek zimy. Wtedy to właśnie można odszukać wiele przecen nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również na stronach internetowych. Motocykliści przygotowują się wtedy na nadchodzący sezon, korzystając z obniżonych cen. Warto dbać o strój motocyklowy, by mógł służyć jak najdłużej. W tym pomocne będą akcesoria dostępne na rynku. Są to między innymi: detergenty do czyszczenia wizjerów, ochrony produktów, wykonanych ze skóry, czy pokrowce na kask.

Poprzedni artykułJak dobrze wybrać i prawidłowo sprowadzić samochód z Niemiec?
Następny artykułAuto na abonament – na czym to polega i czy się opłaca?