Samochody, które są sprowadzane zza zachodniej granicy, zazwyczaj są w bardzo dobrym stanie. Dlaczego? Niemcy mają bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące stanu technicznego samochodu. Na rynku jest wiele firm, które się tym zajmują. Konkurencji nie brakuje i tutaj nie ma się co dziwić, jest to naprawdę opłacalne, jednak pod warunkiem, że usługi wykonywane są rzetelnie i jakościowo. Niemcy, to bogaty naród, więc nie żałują pieniędzy na utrzymanie swoich aut. Jak pokazują statystyki średnia dotycząca wieku samochodów w Polsce to 13 – 14 lat, w Niemczech niecałe 10 lat. Możemy wywnioskować, że w Niemczech już nie ma starych samochodów.

W JAKIM MIEJSCU KUPIĆ SAMOCHÓD?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o kupnie samochodu, należy się zastanowić, jak dokładnie chcemy to zrobić. Jest kilka opcji do wyboru:

  • Kupno od właściciela, jest to najtańsza opcja, jaka mogła nam się trafić, zazwyczaj właściciele swoich samochód nie narzucają jakichś horrendalnych cen, jak i jest większa szansa, że samochód będzie zadbany. Minusem, który może nas trochę zniechęcić, jest to, że musimy udać się do wydziału komunikacji w Niemczech i poprosić o wyrejestrowanie, jak i wyrobienie nowych tablic.
  • Kupno od handlarza, zazwyczaj pojazdy są już wyrejestrowane, gdy już dobijemy targu, jesteśmy w stanie wrócić naszym samochodem do kraju. Jeśli chodzi o tablice, to po prostu wszystkimi formalnościami zajmuje się „handlarz”
  • Kupno na dużym komisie, czy też giełdzie, zazwyczaj otwarte w weekend, z dokumentami musimy poczekać do poniedziałku, ponieważ w weekend, urzędy komunikacji są zamknięte. Tablice dostajemy się na miejscu od ręki.

JAK PRZETRANSPORTOWAĆ SAMOCHÓD?

Możemy jechać w dwie osoby, wtedy możemy wracać na dwa samochody do Polski. Kolejną opcją, jest wynająć lawetę, jeśli mamy swoją to zaoszczędzimy koszty wynajmu. Jedynym warunkiem jest to, że potrzebujemy mieć przy sobie informację o wyrejestrowaniu pojazdu. Jednak jedną z najlepszych możliwości, jest wynajęcie firmy zewnętrznej, która sprowadza auta z Niemiec. Zajmie się za nas wyszukaniem ofert, telefonami do właścicieli, daje nam to bardzo dużą oszczędność czasu, jak i nerwów. Firma gwarantuje, że samochody są bez żadnych ukrytych usterek. Nie musimy także angażować drugiego kierowcy. Po prostu dostajemy gotowe z załatwionymi wszystkimi formalnościami auto.

Jest to, opcja najbardziej korzysta dla nas, jak i dla naszego czasu. Świadczą o tym opinie zadowolonych klientów i możemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z prawem. Podejmując się zakupu indywidualnie, możemy natrafić na ogłoszenia z zaniżoną ceną, często okazuje się, że takie samochody nie są do końca sprawne. Zlecenie takiej czynności fachowcowi uchroni nas, przed późniejszymi problemami.

Poprzedni artykułSprawdzasz VIN? Jak nie powinieneś tego robić?
Następny artykułJak wybrać odpowiedni kask na… motocykl?