W publikacjach motoryzacyjnych często można spotkać się z pojęciem downpipe. To jeden z elementów składających się na układ wydechowy, którego obecność korzystnie wpływa na charakterystykę pracy silnika. Decydując się na taką opcję, trzeba jednak pamiętać o kilku aspektach.

Przede wszystkim część powinna być dobrej jakości i odpowiednio zamontowana. Po drugie, montaż samego downpipe nie wystarczy – to tylko jeden z elementów układu wydechowego, wcale nie najważniejszy.

  1. Downpipe – czym jest?
  2. Downpipe a moc
  3. Downpipe a usuwanie spalin
  4. Czy warto zamontować downpipe?

Zakup downpipe to niewątpliwie spory wydatek. Za downpipe od RM Motors trzeba zapłacić – w zależności od modelu – od około 700 do kilku tysięcy złotych. Z pewnością jednak warto – więcej o potencjalnych korzyściach przeczytasz poniżej.

Downpipe – czym jest?

Na początku wyjaśnijmy jednak, czym właściwie jest downpipe. To po prostu kawałek rury zamocowany tuż za kolektorem wydechowym w autach wolnossących lub za turbosprężarką. Zastępuje on fragment oryginalnej części układu wydechowego, usprawniając przepływ spalin, a tym samym poprawiając jakość pracy turbo. Jednocześnie jednak spaliny pozostają bardziej zanieczyszczone, co może mieć znaczenie w kontekście obowiązujących norm.

Downpipe a moc

Czy zamontowanie downpipe sprawia, że samochód ma więcej mocy? Właściwie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niemożliwe jest także podanie konkretnych liczb związanych z osiągami. Nie ulega natomiast wątpliwości, że montaż dobrej klasy downpipe poprawia charakterystykę pracy silnika, dzięki czemu szybciej i sprawniej wchodzi on na odpowiednie obroty. Poprawia się także moment obrotowy, co w praktyce oznacza sprawniejsze przyspieszenie.

Downpipe a usuwanie spalin

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, po montażu downpipe spaliny wydostają się na zewnątrz silnika szybciej, ale są przy tym bardziej zanieczyszczone. Jeśli wartości mieszczą się w określonych przepisami normach emisji, nie ma się o co martwić. Jeśli jednak wartości zostają przekroczone, trzeba ten problem rozwiązać. Najprościej zrobić to inwestując w nowy katalizator, modyfikując tym samym cały układ wydechowy.

Jeśli natomiast skupimy się na roli downpipe w samym przyspieszeniu usuwania spalin, nie ulega wątpliwości, że jego obecność może wiele zmienić. Przede wszystkim spaliny już na samym początku układu nabierają prędkości, dzięki czemu później nie doprowadzają do dławienia silnika. Lepszy downpipe to lepsza praca silnika pojazdu i moment obrotowy. Oznacza to zatem, że samochód będzie sprawniej przyspieszał.

Czy warto zamontować downpipe?

Każdy powinien sam zdecydować, czy to, że montuje w swoim samochodzie downpipe, jest dla niego opłacalne. Nie ulega wątpliwości, że to spory wydatek – bardzo często rozpoczynający listę kolejnych inwestycji. Efekty są jednak dla wielu osób na tyle zadowalające, że uważają taką inwestycję za strzał w dziesiątkę.

Jeśli już decydujesz się na montaż downpipe, zleć sprawę fachowcom. Układ wydechowy nieprzypadkowo ma określone parametry. Wymiana jakiegokolwiek elementu czy też instalacja dodatkowego może negatywnie wpłynąć na jego pracę, zaburzając przepływ spalin. Lepiej więc powierzyć sprawę fachowcom.

Trzeba także pamiętać, o czym wspomnieliśmy na początku, że sam downpipe to nie wszystko. Warto wymienić także inne części układu, na przykład kolektor wydechowy, a najlepiej kompletny wydech dopasowany do wymagań konkretnego modelu auta. Kompleksowe działanie z pewnością korzystnie wpłynie na parametry auta.

Poprzedni artykułKiedy należy wymienić opony na nowe?
Następny artykułSkup aut używanych Wejherowo