Sprzedaż samochodu uszkodzonego może okazać się sporym wyzwaniem! Potencjalni kupcy są bardzo ostrożni w stosunku do zakupu aut mających uszkodzenia. Nawet jeśli zdecydujesz się na oddanie pojazdu do skupu, nie w każdym z nich będziesz mógł spieniężyć taki samochód.

Sprzedaż auta uszkodzonego lub powypadkowego

Klienci kupujący samochody używane bywają wybredni. Jest w końcu w czym przebierać – na znanych portalach motoryzacyjnych można znaleźć tysiące ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów. Wśród nich znajdziemy również te, zawierające anonse właścicieli samochodów uszkodzonych. Jednak z wielu względów nie cieszą się one sporą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o zainteresowanie osób prywatnych.

Auta powypadkowe lub uszkodzone w inny sposób (np. w wyniku usterki mechanicznej), kupują raczej warsztaty samochodowe lub inni specjaliści, którzy mają pojęcie o tym jak doprowadzić je do stanu używalności. Prywatni odbiorcy z reguły boją się takich pojazdów. Wynika to z trudności w oszacowaniu kosztów, jakie należy ponieść, aby skutecznie naprawić auto.

Pomimo, że niezbyt łatwo pozbyć się auta, które zostało uszkodzone, oczywiście jest to możliwe do zrealizowania

W sytuacji, gdy chce się nieco pójść na łatwiznę i nie trudzić się z samodzielną sprzedażą, warto rozeznać się w ofertach proponowanych przez skupy aut. Nie każda taka firma zajmuje się samochodami posiadającymi znaczące wady, ale w części z nich możliwe jest sprzedanie pojazdu uszkodzonego.

Samochód z uszkodzeniami

Skupy specjalizujące się w pojazdach uszkodzonych i rozbitych odkupują je, by móc później dokonać wszystkich wymaganych napraw, a po ich dokonaniu auto trafia powrotnie na rynek. Ale nie dzieje się tak zawsze. Niektóre z przedsiębiorstw skupujących pojazdy, odbierają je od swoich klientów i zlecają ich kasację. Wszak samochód, który został uszkodzony w wyniku poważnego wypadku, może się już do niczego innego nie nadawać. Nawet jako „dawca części”. Naturalnym więc będzie to, że może on trafić jedynie do demontażu na złomowisku.

Ceny uszkodzonych aut na skupach

Nie jest problemem znalezienie firmy, która umożliwi odkupienie auta mającego uszkodzenia, lecz warto znaleźć taki skup, który zaoferuje za niego uczciwą stawkę. Ceny skupu samochodów mogą się różnić w zależności od tego co dokładnie obejmuje oferta.

Warto wziąć pod uwagę, że dla tego typu pojazdu (nie mogącego poruszać się o własnych kołach) konieczne będzie przetransportowanie go za pomocą lawety. I o ile sami nie dysponujemy takim sprzętem, będziemy zmuszeni nająć zewnętrzną firmę, lub od razu skorzystać z usług skupu, który zapewnia dojazd lawetą po auto. Zastanawiając się nad tym gdzie sprzedać uszkodzony samochód, rozważ również obszar działania firmy. Poszczególne z nich działają lokalnie, w zasięgu jednego lub dwóch miast, inne zaś obsługują szerszy obszar danego województwa (np. cały Śląsk).

W aspekcie cen skupu aut powypadkowych, dobrze jest również zestawić i porównać kilka ofert ze sobą. W wielu profesjonalnych firmach możemy zwrócić się o przeprowadzenie indywidualnej wyceny bez konieczności przyjazdu na miejsce, a zrealizujemy to już podczas krótkiej rozmowy telefonicznej na temat skupowanego auta. Konsultant handlowy zapyta nas o informacje dotyczące pojazdu, który chcemy sprzedać. Najlepiej przygotować w tym celu Dowód Rejestracyjny auta, aby mieć pod ręką dostęp do tych danych. Zwykle po krótkiej chwili od udzielenia informacji uzyskamy już gotową propozycję odkupu pojazdu.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży

W przypadku aut zarejestrowanych w Polsce, by móc sprzedać pojazd rozbity, obowiązującymi dokumentami będą:

  • Dowód Rejestracyjny Pojazdu
  • Karta Pojazdu
  • Tablice Rejestracyjne
  • Dowód Osobisty lub Paszport w celu potwierdzenia danych osobowych.

Czyli dokładnie ten sam komplet papierów, który musimy mieć przy sprzedaży każdego używanego auta. Transakcję możemy sfinalizować gotówką lub przelewem bankowym, w zależności od tego jakie warunki proponuje skup, oraz tego jakie mamy osobiste preferencje dotyczące sposobu płatności za auto.

Laweta odbierająca pojazd do skupu

Gdy samochód posiada współwłaścicieli wymagane będzie również odpowiednie pełnomocnictwo udzielone do sprzedaży auta.

Koniecznym do sprzedania samochodu jest także posiadanie ważnej polisy ubezpieczenia OC. Każdy legalny auto skup bierze na poważnie te formalności i na pewno sprawdzi, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie. Jest to niezwykle ważne z powodu wysokich kar za brak ubezpieczenia, nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właścicieli nieubezpieczonych samochodów.

Źródło: Skup aut Śląsk – firma mogąca zaoferować odkupienie pojazdu bez względu na stan techniczny, w której można sprzedać samochody uszkodzone i powypadkowe.

Poprzedni artykułKtóre zamienniki części samochodowych warto wybrać?
Następny artykułNa czym polega regeneracja lamp samochodowych?