Alternatywne formy finansowania nowych pojazdów cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem w sektorze prywatnym. Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing, to coraz częściej wybierane opcje przez polskich przedsiębiorców. Tutaj pojawia się pytanie co wybrać – wynajem długoterminowy czy leasing?

W zależności od specyfiki i potrzeb klienta, obie formy mają swoje wady i zalety, dlatego warto dokonać analizy przed podjęciem decyzji.

Wynajem długoterminowy czy leasing – koszty

W większości ofert leasingu wymagana jest opłata wstępna, wynosząca często od 10 to 20 procent wartości pojazdu. Miesięczne raty są stosunkowo wysokie i zazwyczaj nie pokrywają takich usług jak wymiana opon, polisa ubezpieczeniowa, czy serwis mechaniczny samochodu. Dużą zaletą jest możliwość wykupu auta po bardzo korzystnej cenie, często za 1 procent wartości samochodu, po wygaśnięciu umowy leasingowej.

W przypadku umowy najmu długoterminowego, która zawierana jest najczęściej na okres dwóch lat, nie mamy opłaty wstępnej, a comiesięczne raty są niższe i pokrywają wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu, oprócz paliwa. Tutaj również istnieje możliwość wykupu samochodu wraz z zakończeniem umowy najmu, lecz jedynie po cenie rynkowej.

Wolność a elastyczność i komfort

Rozwiązanie dylematu – wynajem długoterminowy czy leasing – może okazać się łatwiejsze, przy bliższym przyjrzeniu się innym aspektom związanym z posiadaniem pojazdu. W leasingu, przedsiębiorcy cieszą się większą wolnością w sposobie użytkowania samochodu i nie są ograniczani limitami kilometrów, tak jak klienci, którzy zdecydowali się na wynajem długoterminowy.

Nie jest to jednak poważne ograniczenie, gdyż limity te można odpowiednio dostosować do potrzeb klienta. W najmie długoterminowym to właśnie elastyczność jest główną zaletą. Klient po zakończeniu umowy może bez problemu zwrócić samochód i wynająć nowy, bardziej komfortowy model.

Dowiedz się więcej o finansowaniu samochodu. Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na leasing a kredyt?

Poprzedni artykułCzy wypożyczalnia aut bez kaucji jest warta uwagi?
Następny artykułMotoryzacyjne historie

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.