Turbosprężarka to ważny element systemu napędowego samochodów, który zwiększa dynamikę, jaką daje silnik spalinowy i zmniejsza zużycie paliwa. Gdy do cylindrów trafia więcej powietrza, spalanie benzyny, czy oleju napędowego jest bardziej wydajne i powoduje wytwarzanie większej mocy przez jednostkę napędową.
Rodzaje turbosprężarek samochodowych
Turbosprężarki możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od konstrukcji i zastosowania. Najpopularniejsze to turbosprężarki o stałej geometrii (CTG) oraz o zmiennej geometrii (VTG). Turbosprężarki o zmiennej geometrii mają mechanizm, który pozwala na zmianę kąta łopatek wirnika w zależności od obciążenia silnika, co pozwala na lepsze dostosowanie do różnych warunków jazdy.
Czynniki wpływające na żywotność turbosprężarki
Żywotność turbosprężarki zależy od wielu czynników takich jak jakość oleju, prawidłowe smarowanie czy regularna konserwacja. Ważne jest stosowanie jakościowych olejów zgodnie ze wskazaniami producenta silnika oraz regularna wymiana oleju. Dzięki temu elementy takie jak wirnik turbiny, kanały olejowe, wał turbosprężarki czy łożyska ślizgowe będą długo służyć.
Objawy awarii – niska moc silnika, uszkodzony wirnik sprężarki
Uszkodzenie turbosprężarki może objawiać się na różne sposoby. Awarię sygnalizują między innymi: głośna praca, metaliczny odgłos tarcia czy hałas nasilający się przy wyższych obrotach lub większym obciążeniu silnika. W przypadku wystąpienia takich objawów warto jak najszybciej udać się do specjalistycznego warsztatu, by zdiagnozować problem i go zażegnać.
Wybór warsztatu do regeneracji turbosprężarki
Warto sprawdzić opinie danego miejsca w zakresie tego rodzaju usług oraz upewnić się, że warsztat dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
Regularna konserwacja i dbałość o jakość oleju oraz prawidłowe smarowanie są kluczowe dla długiej żywotności turbosprężarki. Dotyczy to także jej poszczególnych elementów takich jak wirniki turbiny.
Naprawa turbosprężarek i komory spalania
Naprawa turbosprężarki jest procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Przed całkowitą awarią turbosprężarka zazwyczaj daje szereg sygnałów o jej zużyciu, takich jak spadek mocy, ograniczona sprawność silnika, nierówne obroty sprężarki czy częste odcinanie turbiny. Koszt naprawy zależy od stopnia jej uszkodzenia i modelu samochodu. Ceny regeneracji turbiny samochodów osobowych i dostawczych zaczynają się od 285 złotych (netto) plus koszt części.
Regeneracja turbosprężarek
Regeneracja turbosprężarki to proces, który polega na wymianie zużytych, zniszczonych lub uszkodzonych elementów na nowe, oryginalne części właściwe dla danej turbiny. Proces ten obejmuje również wyważanie wałka, koła kompresji oraz rdzenia turbiny. Regeneracja turbosprężarki jest zdecydowanie tańszą opcją w porównaniu z wymianą na nową. Koszt regeneracji turbosprężarki wynosi od kilkuset do około 1000 złotych. Jeśli wszystko wykonano prawidłowo turbosprężarka może „pożyć” kolejne 100-300 tys. kilometrów. Ważne jest, aby regeneracja turbosprężarki była przeprowadzana przez specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt. Wybór miejsca, w którym będzie przeprowadzana regeneracja, powinien zależeć od czasu naprawy – ten proces nie jest skomplikowany i powinien zakończyć się w ciągu 24 godzin.