Z pewnością każdy kierowca marzy, by przynajmniej raz na kilka lub kilkanaście lat pozwolić sobie na zakup nowego samochodu z salonu. Dla wielu z nas jest to jednak wciąż nieosiągalne, a ceny nowych pojazdów sprawiają, że marzenie to może okazać się bardzo trudne do spełnienia przez coraz szersze grono kierowców. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem wydaje się być zakup samochodu używanego.

Rynek wtórny jest jednak przepełniony potencjalnie niebezpiecznymi dla nas ofertami, a ryzyko trafienia na słaby egzemplarz samochodu okazuje się być bardzo duże. Rozważymy dzisiaj kwestie związane z zakupem samochodu z drugiej ręki oraz podpowiemy, jak minimalizować ryzyko zakupu wadliwego egzemplarza.

Dlaczego zakup auta używanego może być ryzykowny?

Rynek wtórny samochodów osobowych od lat wygląda podobnie. Mimo coraz większych restrykcji i obwarowań prawnych nieuczciwi handlarze nadal prowadzą swoje działalności i naciągają wielu kierowców na ogromne straty finansowe oraz stres związany z zakupem wadliwego samochodu.

Cofanie licznika, tuszowanie wypadkowej historii pojazdu, importowanie uszkodzonych aut i realizowanie napraw wątpliwej jakości, a także wiele innych, podobnych działań okazuje się być codziennością w wielu komisach samochodowych. Niedokładne oględziny pojazdu przed zakupem, zbyt duże zaufanie względem sprzedającego oraz sprytne metody pozwalają na wywieranie wpływu na kupującego, to tylko kilka powodów naszych potencjalnych problemów.

Jak minimalizować ryzyko przy zakupie samochodu używanego?

Najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym zadaniem, przed którym stoi kupujący, jest podjęcie przemyślanej i w pełni świadomej decyzji. Wybierając swój nowy samochód, warto opanować emocje, a ostateczną decyzję podjąć „na chłodno”. W ten sposób jesteśmy w stanie dokonać najbardziej dokładnych oględzin i wychwycić wszelkie awarie oraz problemy, które trapią dany egzemplarz pojazdu. W tym celu warto zabrać ze sobą sprawdzonego i zaufanego doradcę, który pozwoli nam w podjęciu właściwej decyzji.

samochody używane

Ważne jest również to, aby swojego przyszłego auta poszukiwać u godnych zaufania, sprawdzonych sprzedawców. W ten sposób nie musimy obawiać się wątpliwego pochodzenia auta oraz prób tuszowania jego niepewnej historii wypadkowej oraz serwisowej.

A jakie są plusy zakupu samochodu używanego?

Dużym plusem wynikającym z zakupu auta używanego jest bez wątpienia cena oraz dostępność. Pojazdy używane możemy znaleźć w przeróżnych przedziałach cenowych, od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że każdy kierowca znajdzie coś odpowiedniego dla siebie oraz swoich aktualnych możliwości finansowych.

Kolejną zaletą jest również dostępność ofert sprzedaży samochodów używanych. W sieci można znaleźć setki tysięcy ogłoszeń z różnych regionów kraju.

Gdzie kupić np. używanego Peugeota?

Jeśli szukacie Państwo samochodu konkretnej marki, jak np. Peugeot używane, to koniecznie zapoznajcie się z ofertami dealerów, którzy specjalizują się w konkretnej marce. Znajdziecie tam szeroki wybór aut serwisowanych, zadbanych i z pewną historią.

Poprzedni artykułTurbosprężarki samochodowe – co warto o nich wiedzieć?
Następny artykułJak doposażyć swój samochód na sezon zimowy?