Decydując się na sprzedaż samochodu, chcemy uzyskać jak najlepsze warunki i sprawić, aby w naszym portfelu lub na koncie pojawiło się jak najwięcej pieniędzy. Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, także i sprzedaż auta wymaga od nas wysiłku oraz odrobiny wiedzy na temat rynku, aby znaleźć idealnego nabywcę. Jak przygotować się do sprzedaży?

Stan techniczny oraz wygląd

Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzamy sprzedać auto, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o jego kondycję. Niezbędnym minimum jest staranne umycie samochodu z zewnątrz oraz odświeżenie wnętrza. Pod maską może być ukryty najlepszy silnik, ale popękana skóra na fotelach, uporczywa woń papierosów i widoczne plamy na obiciach mogą skutecznie odstraszyć każdego klienta – albo przyczynić się do znacznego obniżenia ceny. Warto pamiętać, że większość nabywców indywidualnych wysoko ceni sobie nie tylko osiągi, ale i komfort z jazdy, dlatego warto starannie odkurzyć oraz wyczyścić tapicerkę lub oddać auto w ręce fachowców od kosmetyki motoryzacyjnej.

Rozsądnie jest również zabrać auto do warsztatu, gdzie specjalista będzie mógł ocenić stan techniczny samochodu. Usunięcie niewielkich usterek może podwyższyć wartość auta, a także pozwoli uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, gdy potencjalny klient zabierze auto do serwisu celem oględzin.

Dokumenty i paragony

Samochody w toku użytkowania niejeden raz trafiają do serwisu w celu przeprowadzenia napraw lub wymiany części. Warto dokumentować wszystkie tego typu wizyty w książeczce serwisowej, a także zachować paragony lub dowody zakupu drogich, markowych elementów.

Informacje te pozwalają uzasadnić cenę samochodu, a także przekonać nabywcę, iż auto było regularnie poddawane przeglądom, co stanowi najlepszą gwarancję bezawaryjnego pokonywania kolejnych kilometrów.

Wycena oraz czas wystawienia oferty

Podczas samodzielnego przygotowywania należy zadbać o wyznaczenie ceny, która z jednej strony będzie satysfakcjonująca dla nas, a zarazem akceptowalna dla potencjalnego nabywcy. W tym celu można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów – chociaż warto mieć na uwadze, że dostęp do najdokładniejszych baz danych będzie związany z opłatą rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Alternatywą jest wynajęcie rzeczoznawcy – to droższe, aczkolwiek znacznie dokładniejsze rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku rzadszych modeli.

W przypadku samodzielnego wystawienia oferty najlepiej jest wpasować się w sezonowość rynku motoryzacyjnego, aby zwiększyć szansę na znalezienie kupca. Przykładowo samochody terenowe i SUV-y cieszą się największą popularnością późnym latem oraz jesienią, podczas gdy wozy sportowe, roadstery, kabriolety czy modele coupé znajdują nabywców wiosną oraz latem.

Skup samochodów – szybko, sprawnie i rzetelnie

Korzyść ze sprzedaży można rozpatrywać nie tylko w kontekście uzyskanej ceny. W samodzielne szukanie kupca wkładamy nie tylko pieniądze – na przegląd, myjnię oraz promowanie oferty – ale również czas, który poświęcamy na spotkania z klientami i jazdy próbne.

Gdy zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej wymienić samochód, warto zwrócić uwagę na firmy zajmujące się nabywaniem używanych pojazdów. Skup aut Zgierz: https://autozmieniarka.pl/skup-aut-zgierz/ oferuje wycenę z udziałem rzeczoznawcy oraz wyjątkowo sprawny proces sprzedaży, który może zakończyć się podpisaniem umowy o kupnie-sprzedaży w ciągu kilkunastu godzin. Stawki w przypadku zadbanych aut wynoszą około 80-90% wartości rynkowej, dzięki czemu jest to wartościowa alternatywa wobec samodzielnego szukania nabywcy.

Poprzedni artykułOpony całoroczne – doskonała alternatywa i możliwość zaoszczędzenia pieniędzy
Następny artykułNowe Mitsubishi ASX 2023 – wersje wyposażenia i ceny