Rosnące ceny paliw oddziałują na każdego kierowcę. Najbardziej obciążające są jednak dla firm zarzucających flotami pojazdów. Kontrola zużycia paliwa zwykle jest dla przedsiębiorców bardzo ważnym czynnikiem w optymalizacji kosztów wykorzystania floty. Jak ją prowadzić? Jak duże oszczędności może zapewnić? Dowiedz się więcej!

Dlaczego monitoring zużycia paliwa w firmie jest tak istotny?

Średni roczny przebieg samochodu należącego do floty firmowej może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Oznacza to naprawdę dużo zużytego paliwa. Nawet przy ograniczeniu spalania o 1l/100 km może to dać ogromne oszczędności – tym większe, im wyższe są ceny na stacjach benzynowych i im więcej samochodów liczy firmowa flota. Tymczasem monitoring zużycia paliwa potrafi niejednokrotnie pomóc je ograniczyć nawet w 40%. Wystarczy więc przyjrzeć się obecnym kosztom, by uświadomić sobie, ile możesz zaoszczędzić. Co więcej, system kontroli paliwa wcale nie musi być skomplikowany ani drogi. Dlatego też z tego rodzaju udogodnień korzysta coraz więcej firm – zarówno tych większych, jak i mniejszych.

Jak działa system kontroli paliwa?

Monitoring zużycia paliwa można prowadzić na różne sposoby. Jednym z najbardziej przystępnych jest jednak wykorzystanie lokalizatorów GPS. Mogą one służyć nie tylko do informowania o położeniu każdego z monitorowanych pojazdów, ale również do nadzorowania rozmaitych parametrów, w tym stylu jazdy i zużycia paliwa. W ten sposób można kontrolować spalanie na każdym odcinku trasy i sprawdzić, którzy kierowcy wymagają przeszkolenia z zasad eco-drivingu. Często już sama informacja o tym, że prowadzona jest kontrola paliwa w firmie, powoduje dostosowanie stylu jazdy i zmniejszenie spalania.

system kontroli paliwa z użyciem GPS

System kontroli paliwa z użyciem GPS pozwala monitorować nie tylko stan baku, ale też różnorodne parametry pojazdu – w tym styl jazdy. Dzięki możliwości generowania raportów analiza danych jest bardzo wygodna.

System kontroli paliwa – zabezpieczenie przed kradzieżą

Monitoring paliwa GPS umożliwia również zabezpieczenie firmy przed nieuczciwymi praktykami. Podłączony do zbiornika czujnik wykrywa niepożądane sytuacje i może natychmiast informować właściwe osoby. Najczęściej stosowany jest alert w przypadku nagłego ubytku poziomu paliwa – może on oznaczać kradzież lub też poważną awarię, która wymaga natychmiastowej interwencji. Istnieje również możliwość zdalnej kontroli dostępu do wlewu paliwa.

Monitoring GPS – znacznie więcej niż kontrola zużycia paliwa

Jednocześnie warto zaznaczyć, że monitoring GPS oferuje znacznie więcej funkcji niż tylko kontrolę zużycia paliwa. Jest to niezwykle przydatne narzędzie, szczególnie w zarządzaniu flotami. Służy między innymi do śledzenia pozycji pojazdów „na żywo” i zbierania wszelkich danych na temat ich aktywności. Dzięki temu zdecydowanie ułatwia ewidencję i pozwala wyeliminować nadużycia polegająca na wykorzystaniu służbowego pojazdu do prywatnych celów. Podłączenie do magistrali CAN lub komputera pokładowego umożliwia także zdalną kontrolę wielu parametrów. Co niezwykle istotne, lokalizatory GPS typu OBU (on-board unit) są bardzo łatwe w instalacji i uniwersalne. Można je montować w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych, ale również w innego rodzaju pojazdach i maszynach. Dzięki temu umożliwiają monitoring zużycia paliwa różnego rodzaju firmom!

Poprzedni artykułAuta na gaz – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zmianą instalacji
Następny artykułJaki wosk do samochodu wybrać?