Samochód dostawczy to podstawa w firmie transportowej – służy podczas cięższych zadań. Jest narażony na jazdę pod dużym obciążeniem, musi być solidny, bo jest znacznie bardziej eksploatowany niż auta osobowe. Jak wybrać dobry samochód dostawczy?

Bezawaryjnych samochodów dostawczych życzy sklep Części Iveco | Experus

Rodzaje aut dostawczych

Przede wszystkim określ, jaki samochód o DMC do 35 ton będzie potrzebny w Twojej firmie. Wiele zależy od branży, w jakiej działasz. Samochód dostawczy jest przydatny w wielu firmach, m.in. budowlanych, piekarniach, sklepach spożywczych, restauracjach, a także w centrach ogrodniczych. Do wyboru jest kilka rodzajów aut, które wpisują się w kategorię dostawczaków, ale są przeznaczone do innego rodzaju działalności. Są to między innymi:

  • busy;
  • pickupy;
  • furgony;
  • pojazdy kontenerowe;
  • chłodnie;
  • auta skrzyniowe.

Jaki samochód dostawczy warto kupić?

Sprawdź zarówno jego stan techniczny, jak i ładowność, bo samochód dostawczy na firmę warto kupić na spokojnie. Największy wpływ na stan każdego samochodu używanego ma sposób eksploatacji, serwisowanie i dbanie o pojazd.

Stan techniczny. W przypadku auta używanego podstawowym kryterium jest jego stan techniczny. Zwróć uwagę na każdy detal i sprawdź historię pojazdu po numerze VIN. Możesz to zrobić także w profesjonalnym warsztacie – sprawdź m.in. silnik, zawieszenie, hamulce, przeglądy okresowe, ew. korozję.

Cena. Lepiej wybrać auto nowe lub w dobrym stanie, które nie budzi podejrzeń, nawet jeśli będzie droższe. W takiej sytuacji można wziąć kredyt na dostawczaka. W ten sposób rozłożysz spłatę na wygodne raty, bez inwestowania własnych oszczędności. Kredyt samochodowy może być przeznaczony na zakup pojazdu zarówno nowego, jak i używanego. Warto wziąć pod uwagę taką propozycję, bo używane dostawczaki szybko drożeją w Polsce.

Samochody dostawcze do 3,5 tony powinny być przede wszystkim wytrzymałe, odporne na różne warunki pracy, a także korozję, niewymagające licznych napraw, które mocno obciążą budżet firmy podczas eksploatacji.

Wielkość i ładowność. Najlepsze auto dostawcze to takie, które odpowiada na konkretne potrzeby danej firmy. Furgon lub bus dostawczy będą odpowiednie, jeśli masz dużo towarów do przewiezienia. Zastanów się, do jakich celów auta potrzebujesz, jaka będzie optymalna przestrzeń robocza oraz ładowność takiego auta. To ważne kryteria, bo od nich zależy tempo pracy. Szybkość i profesjonalizm są na wagę złota w każdej branży.

Wygoda i inne udogodnienia. Samochód dostawczy warto wybierać z kalkulatorem w ręku, po sprawdzeniu jego stanu technicznego i z cierpliwością, ale trzeba też wziąć pod uwagę swój komfort, wyposażenie i ew. udogodnienia dodatkowe.

Źródła:

  1. https://francuskie.pl/uzywane-samochody-dostawcze-drozeja-w-polsce-bardziej-niz-suvy/

 

Poprzedni artykułNajchętniej kupowane ciągniki siodłowe w 2022
Następny artykułKurs na instruktora nauki jazdy – czy to dobry pomysł?