W czasach gdy podróże po całym świecie nie są niczym nadzwyczajnym, bardzo ważne jest jak się poruszamy w trakcie naszych wypraw, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód, który można wypożyczyć zarówno na lotniskach jak i w większych miastach. Niezależnie od tego czy mieszkamy w Polsce i chcemy wypożyczyć samochód zagranicą, czy mieszkamy poza granicami naszego kraju i przylatujemy odwiedzić rodzinę i znajomych, to zasady wypożyczenia samochodów są praktycznie wszędzie takie same.
Jak wybrać wypożyczalnię i samochód?
Jeśli zależy nam na konkretnym modelu to warto przeszukać oferty kilku wypożyczalni, gdyż cena za to samo auto może się znacząco różnić. Można wykorzystać różnego rodzaju strony internetowe, które porównają oferty kilku bądź kilkunastu wypożyczalni. Dodatkowo można wybrać rodzaj skrzyni biegów, typ nadwozia lub benzynę albo diesla. Zwrócić uwagę należy również na wszelkie dodatki jakie oferuje wypożyczalnia czyli np. bezpłatnie dodatkowy kierowca, nielimitowane kilometry, zwrot samochodu w innym punkcie oraz co najważniejsze wysokość depozytu oraz rodzaj akceptowanych kart (zazwyczaj kredytowa, ale niektóre wypożyczalnie akceptują karty debetowe).
Wymagane dokumenty uprawniające do wypożyczenia samochodu
Podstawowym dokumentem jest oczywiście prawo jazdy. Większość wypożyczalni zaznacza, że kierowca musi dokument posiadać przez min. rok. Kolejna rzeczą jest karta kredytowa (lub debetowa w niektórych przypadkach). Na karcie zabezpieczony będzie depozyt, który pokryje udział własny jeśli wystąpią jakieś szkody w następstwie np. wypadku lub koszty paliwa jeśli wypożyczający nie uzupełni baku do wymaganego limitu. Następnie spisuje się umowę wynajmu samochodu w której zawarte są wszystkie dane wynajmującego, regulamin oraz opis stanu samochodu w momencie odbioru przez kierowcę.
Odbiór samochodu
Najlepiej udać się po samochód z przedstawicielem firmy. Należy dokładnie sprawdzić samochód pod względem zarysowań czy innych uszkodzeń, bo gdy nie będą one zaznaczone na umowie, to zapłacimy za nie z własnej kieszeni. Trzeba również sprawdzić czy auto jest zatankowane, nie ma nic w bagażniku i czy nie ma świecących kontrolek na desce rozdzielczej, które świadczyłyby o awarii. Jeśli wszystko jest w porządku odbieramy kluczyki i ruszamy w drogę.
Proces wypożyczenia samochodu nie jest ani skomplikowany, ani przesadnie drogi, a na pewno bardzo pomocny gdy jesteśmy gdzieś na wakacjach lub potrzebujemy samochodu a nim nie dysponujemy.