Stare powiedzenie mówi, że to właśnie felga ubiera samochód. Na rynku wyróżnia się felgi stalowe oraz aluminiowe. Te pierwsze, są świetnym rozwiązaniem w porze zimowej, jednak, aby auto „jakoś” wyglądało, a jednocześnie, aby ochronić felgę stalową, przed warunkami zimowymi stosuje się kołpaki. Zdecydowanie inaczej sytuacje wygląda w przypadku felg aluminiowych. Jakie są ich plusy? Na jaką markę się zdecydować? Gdzie dokonać zakupu alufelg?

Alufelgi – kilka faktów

Felgi aluminiowe cieszą się dużą popularnością z kilku powodów:

  • alufelgi najczęściej mają fantastyczny design, który sprawia, że auto ma swój indywidualny charakter. Felgi aluminiowe, są produkowane przez renomowanych producentów, którzy mają swoje wzory felg. Dzięki czemu danego modelu nie da się pomylić z żadnym innym;
  • aluminium jest materiałem dużo bardziej elastycznym niż stal, dzięki czemu felga lepiej absorbuje różnego rodzaju naciski na nią. Wszystko to sprawia, że elementy zawieszenia, są mniej zużywane, niż w przypadku użytkowania felg stalowych;
  • producenci w swoich ofertach posiadają już modele alufelg, z których można korzystać zimą;
  • konstrukcja felg aluminiowych jest bardziej otwarta na różnego rodzaju innowacje, które proponują producenci;
  • aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu felgi lepiej odprowadzają ciepło z hamulców, niż ich stalowe odpowiedniki;
  • zoptymalizowany design alufelg pozwala na doprowadzenie większej ilości powietrza do układu hamulcowego, dzięki czemu poszczególne elementy mniej się przegrzewają, co wpływa na ich dłuższą żywotność.

Jak widać za wyborem alufelg przemawia wiele argumentów, które na początku nie wydają się takie oczywiste. Jeszcze do niedawna na zimę stosowało się głównie felgi stalowe, jednak obecnie coraz częściej kierowcy stawiają, na aluminiowe konstrukcje.

Felgi aluminiowe i ich producenci

Na rynku felg aluminiowych można spotkać wielu producentów. Jak w niemal każdym przypadku można natknąć się na producentów z Chin, jednak wybór takich alufelg nie jest dobrym rozwiązaniem. Wśród znanych producentów zdecydowanie wyróżnia się włoska marka OZ, która oferuje nowoczesny design, połączony z wysoką jakością wykonania oraz atrakcyjną ceną.

OZ – krótka historia marki

Marka OZ narodziła się w 1971 roku niedaleko Wenecji. Pierwsze obręcze aluminiowe marki były wyprodukowane w sposób rzemieślniczy, a auto na jakim je zamontowano (Mini Cooper) wygrywało lokalne wyścigi.

W 1972 roku OZ wyprodukował pierwsze koło motocyklowe sygnowane logiem marki, a trzy lata później auta z felgami włoskiej marki zaczęły pojawiać się coraz częściej w lokalnych wyścigach.

W 1978 roku oficjalnie założono firmę OZ S.p. A., a jej kapitał zakładowy wynosił 210 mln lirów.

W 1984 roku OZ zaczął produkcję felg do królowej motosportu, a dziewięć lat później bolid z kołami włoskiej marki wygrał zdobył mistrzostwo F1.

W 1989 powstał odział marki w Japonii, a cztery lata później w Niemczech.

Kolejne lata przynosiły marce sukcesy w F1, sportach motocyklowych oraz rajdach WRC. Obecnie OZ to kultowa już marka dla fanów sportów motorowych, a jej alufelgi stały się synonimem jakości.

Gdzie zakupić felgi OZ?

Pomimo że włoska marka jest dobrze znana na naszym krajowym rynku, decydując się na zakup ich produktów warto postawić na pewnego i sprawdzone dostawcę. Jednym z nich jest firma MAPET-TUNING z Pajęczna, która w swojej ofercie posiada nie tylko felgi OZ, ale również innych renomowanych producentów.

Felgi aluminiowe OZ, czyli jakość do włoskiej potęgi

OZ jest firmą, która od lat jest znana na rynku motoryzacji. Jej alufelgi, są absolutną czołówką, jeśli chodzi o design oraz jakość wykonania. Decydując się na ich zakup możemy być pewni, że dokonujemy zakupu produktu najwyższej jakości, który będzie nam służył latami. Warto jednak wyboru dokonywać mądrze, i zdecydować się na zakup alusów u sprawdzonego dostawcy.

Poprzedni artykułKupujemy nowy samochód. Na co zwrócić uwagę?
Następny artykułAkumulator żelowy? Sprawdź na Battery Point!