Wymiana opon to duży koszt, dlatego kierowcy starają się to robić jak najrzadziej. Są jednak czynniki, które świadczą o tym, że opony nadają się jedynie do utylizacji, a jazda na nich może negatywnie wpływać na działanie układów bezpieczeństwa, tor jazdy i przyczepność, a więc może być po prostu niebezpieczna. Kiedy należy kupić nowe opony? Czy wiek opon ma znaczenie?
Wiek opon w samochodzie
Nowe opony są niezbędne, gdy stare są… zbyt stare. Co to oznacza w praktyce? Większość opon nadaje się do użytkowania przez 10 lat od daty produkcji, chociaż opony letnie zaleca się wymieniać po 8 latach, a są i takie opony, które wymagają wymiany już po 5 latach.
Wynika to z rodzaju mieszanki gumy użytej do ich produkcji, która z czasem po prostu się zużywa, nawet jeśli opony leżą w garażu, czy na magazynie we właściwych warunkach.
Głębokość bieżnika opony
Rodzaj i głębokość bieżnika w oponach ma kolosalny wpływ na przyczepność samochodu, zwłaszcza gdy nawierzchnia jest mokra lub śliska. Zgodnie z prawem zarówno opony letnie, jak i opony zimowe, czy opony całoroczne muszą mieć bieżnik o minimalnej głębokości 1,6 mm. Specjaliści wskazują jednak, że wartość ta jest mocno zaniżona, a „zimówka” z tak płytkim bieżnikiem nie będzie spełniać swojej funkcji.
Zgodnie z radami ekspertów opony należy wymienić, gdy głębokość bieżnika w wersji letniej jest mniejsza niż 3 mm, a w wersji zimowej mniejsza niż 4 mm. Płytszy bieżnik może sprawić, że auto całkowicie utraci przyczepność, a kierowca kontrolę nad pojazdem i niestety żadne systemy stabilizacji toru jazdy nie pomogą.
Widoczne zużycie – na co zwrócić uwagę?
Zauważalne widoczne zużycie ogumienia to również oznaka, że czas kupić nowe opony do auta. Wszelkie dziury, pęknięcia, przetarcia, deformacje i odkształcenia powinny zaniepokoić kierowcę i skłonić go do wizyty u dobrego wulkanizatora lub sklepu z oponami. Mimo że na pierwszy rzut oka uszkodzenia mogą wydawać się niewielkie, to mogą mieć ogromny wpływ na wytrzymałość i właściwości całej opony.
Warto przy tym pamiętać, że opony wraz z układem hamowania mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drogach i nie należy bagatelizować żadnej awarii w tym obszarze.