Lakiernia samochodowa może być dobrym pomysłem na biznes. Potrzebujesz jednak konkretnego planu, musisz dowiedzieć się nieco o wymogach prawnych, jakie na Ciebie czekają i stworzyć projekt oraz biznesplan. To jednak nie wszystko, bo gdy już to załatwisz, koniecznie zajmij się spisaniem listy niezbędnego wyposażenia. Czego dokładnie potrzebujesz?
Destylarka – dlaczego jej potrzebujesz?
Zdecydowałeś się na założenie lakierni? W pierwszej kolejności musisz pamiętać, że miejsce, w którym będziesz przeprowadzał prace, musi spełniać wszelkie normy ochrony środowiska. Przyda Ci się więc wentylacja i filtracja. W zakładzie nie można zabraknąć biologicznej oczyszczalni śmieci. Co więcej, pamiętaj o skutecznej utylizacji odpadów, podejmij więc współpracę z przedsiębiorstwem, które oferuje takie usługi.
Przechodząc jednak do sedna, w pierwszej kolejności w wyposażeniu chcemy wymienić destylarkę, lakiernictwo samochodowe nie może odbywać się bez niej. To sprzęt, który służy do odzyskiwania rozcieńczalnika zmieszanego z pigmentami czy rozpuszczalnika, który został zmieszany z olejem. Urządzenie to pozwala odzyskać nawet 100% zawartości substancji bazowej, chcemy jednak zaznaczyć, że tylko te najdroższe i jednocześnie najlepsze to potrafią.
Pistolety lakiernicze i myjnie pistoletów
Lakiernia samochodowa musi mieć na wyposażeniu pistolety lakiernicze i myjnie pistoletów. To bez dwóch zdań podstawa tak jak w przypadku destylarek.
Pistolety występują w różnym wydaniu, wiele zależy od sposobu ich zasilania i tak wyróżniamy:
- pistolety zasilane grawitacyjnie, używa się go do detali, jest łatwy w czyszczeniu, co ułatwia częstą zmianę kolorów.
- pistolet zasilany ciśnieniowo, polecany przede wszystkim profesjonalistom. Sprawdza się przy lakierowaniu dużych powierzchni.
- pistolet zasilany syfonowo to ostatni z rodzajów, wyposażony jest w zbiornik dolny, idealny do prac na średnich powierzchniach.
Wyróżniamy także pistolety z uwagi na rodzaj natrysku, między innymi HP, HVLP, RP czy LVLP. Są to urządzenia wysoko i niskociśnieniowe, z niskim lub średnim zużyciem powietrza i materiałów. W przypadku myjek pistoletów także są pewne różnice, te mogą działać w obiegu otwartym lub zamkniętym. Służą do czyszczenia i odtłuszczania pistoletów lakierniczych.
Promienniki podczerwieni – czemu są ważne?
Każdy sklep lakierniczy powinien mieć na wyposażeniu promienniki podczerwieni. Zadbaj więc o to, aby je nabyć, bo będą niezbędne w lakierni. To one przyspieszą proces schnięcia lakieru na konkretnych powierzchniach. Co więcej, umożliwią szybsze wysuszenie podkładów i szpachli. Promienniki mogą pracować w trybie suszenia i wygrzewania, pełne wyschnięcie lakieru na przykład w przypadku karoserii samochodowej można w ten sposób skrócić z kilku godzin do kilkunastu minut!
Pozostałe wyposażenie lakierni
Lakiernia samochodowa to nie tylko wymienione wyżej urządzenia. W skład wyposażenia każdego zakładu powinny wchodzić także szlifierki, polerki, stojaki lakiernicze czy odkurzacze. Nie może zabraknąć skuteczny masek i półmasek, które będą miały za zadanie ochronić oczy i układ oddechowy oraz pokarmowy przed negatywnymi skutkami długiego przebywania w lakierni.
I tutaj dużą rolę odegra także skuteczna wentylacja, ograniczy utrzymywanie się związków chemicznych w powietrzu. Jak widzisz, wyposażenie lakierni to bardzo obszerny temat. Warto się dobrze zastanowić, co jest potrzebne, a następnie wybrać najważniejsze urządzenia na start.