Szkoda parkingowa, choć pozornie niewielka, wnosi do naszego życia niepotrzebną dawkę stresu. Warto więc wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, by sprawnie rozwiązać tę kwestię. Co warto wiedzieć o szkodzie parkingowej?
Coraz większa liczba aut sprawia, że parkingi są zatłoczone. Szukanie odpowiedniego miejsca parkingowego staje się nieodłącznym elementem codzienności, czasem jednak chwila nieuwagi wystarczy, aby doprowadzić do kolizji. Choć szkoda parkingowa może wydawać się błahym zdarzeniem, czasem dochodzi do poważnych uszkodzeń pojazdu, warto więc wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji – gdy jesteśmy sprawcą lub poszkodowanym w wyniku zdarzenia na parkingu.
Co to jest szkoda parkingowa?
Szkoda parkingowa to sytuacja, w której samochód stojący na parkingu, zostaje uderzony przez inny pojazd, w wyniku czego ulega uszkodzeniu. Może to obejmować takie przypadki jak zarysowanie lakieru, uszkodzenie lusterka bocznego, stłuczenie zderzaka czy innych elementów karoserii. W przypadku szkody parkingowej obowiązują te same zasady, co w przypadku innych typów kolizji. Zdarzenie należy zgłosić do ubezpieczyciela, który oceni rozmiar szkody i pomoże w uregulowaniu roszczeń. W przypadku znalezienia szkody na swoim pojeździe po powrocie na parking, ważne jest również sporządzenie dokumentacji fotograficznej, co ułatwi proces zgłaszania roszczenia.
Osoba, która spowoduje szkodę parkingową, powinna ustalić, do kogo należy uszkodzony samochód, a następnie spisać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej. Wtedy koszty naprawy pokryje ubezpieczenie OC sprawcy. Jeśli byłeś świadkiem szkody parkingowej, a sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, dobrze jest również poinformować właściciela uszkodzonego pojazdu, aby mógł podjąć odpowiednie kroki w celu zgłoszenia szkody.
Co zrobić w przypadku szkody parkingowej?
Sprawca kolizji powinien udzielić poszkodowanemu niezbędnych informacji, które są potrzebne do zgłoszenia szkody. Choć niektórzy sprawcy szkód parkingowych oddalają się z miejsca zdarzenia, licząc na uniknięcie odpowiedzialności, jest to bardzo ryzykowne posunięcie. Nagrania z monitoringu, przypadkowi świadkowie – bardzo często zdarza się, że do sprawcy szybko zgłasza się policja. Chęć uniknięcia odpowiedzialności może więc okazać się kosztowna. Za ucieczkę z miejsca zdarzenia grozi regres ubezpieczeniowy, czyli konieczność zwrócenia ubezpieczycielowi kwoty, która została przyznana w ramach odszkodowania.
Sprawca powinien więc ustalić, do kogo należy uszkodzone auto. Jeśli szkoda miała miejsce na parkingu przy supermarkecie, wystarczy zaczekać na kierowcę. W przypadku auta zaparkowanego na parkingu przy bloku lub wtedy, gdy nie możemy ustalić właściciela pojazdu, należy zostawić za wycieraczką kartkę ze swoim numerem telefonu.
Co zrobić, gdy sprawca szkody parkingowej jest nieznany?
Zarysowanie samochodu na parkingu i ucieczka z miejsca zdarzenia to częste sytuacje. Dla poszkodowanego oznacza to problemy z uzyskaniem odszkodowania i konieczność poszukiwania sprawcy. Jeśli więc na parkingu zauważymy, że nasze auto zostało uszkodzone, należy wezwać policję. Ustali ona, czy w miejscu zdarzenia jest monitoring. Jeśli natomiast uszkodzenie nie jest znaczne i zauważymy je dopiero później, należy po prostu zgłosić się na policję, która ustali okoliczności zdarzenia.
O ile zdarzenie zostało zarejestrowane na monitoringu, z ustaleniem sprawcy nie powinno być problemu. Warto jednak na własną rękę poszukać świadków – mogą to być okoliczni mieszkańcy. Bardzo popularne jest też poszukiwanie świadków w mediach społecznościowych, co też może przynieść oczekiwany efekt. W przypadku ustalenia sprawcy należy zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeśli natomiast sprawca nie zostanie ustalony, nie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Pieniądze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) można otrzymać tylko wtedy, gdy poszkodowany doznał obrażeń ciała lub też szkoda spowodowała śmierć, uszczerbek na zdrowiu lub problemy zdrowotne trwające co najmniej 14 dni.
Co powinno zawierać oświadczenie o szkodzie parkingowej?
Oświadczenie sprawcy szkody parkingowej powinno zawierać istotne informacje umożliwiające skuteczne zgłoszenie szkody. Najważniejsze elementy, które powinny się znaleźć w oświadczeniu to:
- dane personalne i kontaktowe sprawcy,
- dane pojazdu sprawcy – marka, model, numer rejestracyjny, nr VIN,
- dane poszkodowanego,
- dane pojazdu poszkodowanego,
- opis zdarzenia – data godzina, miejsce, dokładne okoliczności,
- opis powstałych uszkodzeń,
- ewentualna dokumentacja fotograficzna – zdjęcia uszkodzeń oraz ewentualnych dowodów,
- podpisy sprawcy i poszkodowanego.
Często zdarza się, że sprawca, chcąc uniknąć utraty zniżek OC, proponuje wypłatę pieniędzy do ręki. W takiej sytuacji warto rozważyć, czy dla poszkodowanego jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Może się bowiem okazać, że rozmiar szkody jest większy i naprawa będzie kosztować dużo więcej, niż oferuje sprawca.
Zrozumienie procedur zgłaszania szkody, dokładne udokumentowanie zdarzenia i nieunikanie odpowiedzialności mogą pomóc w szybkim i skutecznym rozwiązywaniu problemów związanych ze szkodą parkingową.